Zwycięski projekt / fot. UM Katowice
Reklama

Parking wielopoziomowy w Stefie Kultury powstania na kredyt. Ma być gotowy w 2023 roku. Dzisiaj rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Budowa parkingu ma nastąpić na przełomie 2021/2022 roku. Obiekt ma kosztować 70 mln zł.

Zwycięzcą konkursu zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski.

Reklama

„Oczywiście decyzja o budowie parkingu oznaczała podjęcie dużego wyzwania. Mówimy o wejściu nowego obiektu w świetną przestrzeń Strefy Kultury. Mówimy o stworzeniu nowego obiektu w sąsiedztwie budynków, które dziś są już ikonami miasta. Dlatego postanowiliśmy, że skorzystamy z formuły konkursu. Zależało nam na skorzystaniu z wiedzy i kompetencji wybitnych architektów i projektantów. Zależało nam na tym, by nowy obiekt świetnie wkomponował się w istniejące otoczenie i stał się jego częścią. Po drugie – nie ukrywamy, że zależało nam także na tym, by iść z globalnymi trendami, które są odpowiedzią na wyzwania klimatyczne” – mówił na ogłoszeniu wyników konkursu Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Miasto chce żeby w ciągu najbliższych tygodni parking w Strefie Kultury stał się płatny. 5 zł zapłacą mieszkańcy wyposażeni w Katowicką Kartę Mieszkańca, 10 zł za każdą godzinę zapłacą osoby przyjeżdżające do Katowic.

Zwycięski projekt / fot. UM Katowice

Parking będzie budowało Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS).

„Przyjęliśmy, harmonogram, który uwzględnia realia inwestycyjne. Kolejne nasze kroki to negocjacje z wykonawcą koncepcji, prace projektowe, które potrwają około 6 do 9 miesięcy, a następnie przetarg na wybór wykonawcy i prace budowlane. Musimy także uwzględnić, fakt, że Katowice w 2022 roku będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego – ogromnego wydarzenia, które podobnie jak Szczyt Klimatyczny wpłynie na dostępność Strefy Kultury. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę parking powinien być gotowy pod koniec 2023 roku” – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Janusz Olesiński – prezes KTBS / fot. M. Malina / UM Katowice

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje inwestycję, na którą planowane jest zaciągnięcie kredytu. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 70 mln zł.

Wzrośnie liczba miejsc parkingowych

Głównym założeniem finansowym konkursu był maksymalny pułap kosztowy jednego miejsca postojowego w planowanym parkingu wyznaczony na 46,5 tys. zł netto a koszt całej projektowanej inwestycji nie może przekroczyć 70 mln zł według cen i stawek obowiązujących na dzień ogłoszenia. Dzięki realizacji parkingu liczba miejsc w strefie kultury wzrośnie z ok 670 do ponad 1500.

Konkurs był dwuetapowy. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 159 uczestników.
W I etapie (opracowania studialne) wpłynęło 70 prac, z czego do II etapu (prace konkursowe) zakwalifikowano  5 prac.  Jury nagrodziło wszystkie 5 prac – przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia. I nagroda w konkursie to 25 000 PLN oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki – dla Uczestnika Konkursu, którego praca zostanie uznana przez Sąd Konkursowy za najlepszą,  II nagroda to  15 000 PLN, III miejsce to 10 000 PLN, dwa wyróżnienia po 5000 zł.

Zwycięzcą konkursu zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego oraz SKI Studio Błażeja Szurkowskiego, którzy w opinii sądu konkursowego najlepiej spełnili cele konkursu.

„Projekt nie narzuca się, uwzględnia kontekst miejsca i łączy się z jego walorami. Wpisuje się w Strefę Kultury, ale nie dominuje. Ważne było też stworzenie miejsca spacerowego w postaci łąki i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego” – mówił prof. WST dr inż. arch. Andrzej Grzybowski (IARP, SARP), Przewodniczący Sądu Konkursowego

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.