Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Zara Israelyan

Radni dzisiaj głosowali drugi raz nad Katowicką Kartą Mieszkańca. Poprzednią uchwałę unieważnił wojewoda, stwierdzając, że nie jest to akt prawa miejscowego, a jedynie program zniżkowy. „Ubolewam, że to zostało tak na ostatnią minutę wyartykułowane przez służby wojewody” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. Miasto na szybko zwołało sesję, dzisiaj głosowano nową uchwałę.

Radni zdaniem prawników wojewody przyjęli wadliwe prawo i musieli je poprawić. Chodzi o program, w którym mieszkańcy Katowic dzięki specjalnej karcie mogą liczyć na zniżki na basen, do jednostek kultury czy płacąc za parkingi.

„Uchwała nie będzie aktem prawa miejscowego, będzie podjęta w takim trybie, który spowoduje, że wejdzie ona w życie w dniu dzisiejszym, czyli z chwilą jej podjęcia – oczywiście podpisania, a wdrożona zostanie cała uchwała z chwilą podpisania stosownego zarządzenia przez pana prezydenta” – mówił Maciej Biskupski przewodniczący rady. Pierwotnie uchwała miała obowiązywać od 1 września, będzie od jutra.

Sprawę starał się tłumaczyć prezydent Katowic Marcin Krupa. Podkreślał, że różnie podobne uchwały były przyjmowane w innych województwach.

„W tych drobnych sprawach interpretacyjnych jest pełna autonomia pana wojewody, czy służb pana wojewody, co do kwestii zasadności podejmowania określonych uchwał, czy zapisów w nich zawartych. Tak się też stało, że jakby polityka wojewody śląskiego zmierza w tym kierunku, że tego typu akty prawa miejscowego nie znajdują uzasadnienia w myśl służb prawnych wojewody. Musimy to podjąć jako zwyczajowe prawo na terenie naszego miasta, wolę rady miasta w tym zakresie” – mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa. – „Ubolewam, że to zostało tak na ostatnią minutę wyartykułowane przez służby wojewody” – dodał.

Osoby uprawnione do otrzymania KKM to osoby zameldowane lub płacące podatki w Katowicach. KMM będzie dostępna w trzech opcjach do wyboru:

  1. Karta plastikowa (od września karty będą wydawane przy ul. Pocztowej 5).
  2. Aplikacja w smartfonie ( Android i IOS).
  3. Wybrana karta bankomatowa z rozbudowaną funkcją KKM

Osoby zameldowane, mogą automatycznie pobrać aplikację na swój telefon . Osoby niezameldowane będą musiały okazać rozliczenie PIT. Jak uzyskać kartę?

  • Aplikacja mobilna (m-Karta)– to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Jeżeli jesteś zameldowany na stałe w Katowicach, taką kartę możesz sobie wyrobić sam w dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy znajdujesz się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – od razu otrzymasz Katowicką Kartę Mieszkańca. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.

Jeżeli nie jesteś zameldowany w Katowicach – ale odprowadzasz tutaj podatek, poza opisaną powyżej czynnością – będziesz musiał dostarczyć do Urzędu (do Biura Obsługi Klienta) pierwszą stronę deklaracji podatkowej. Po jej zatwierdzeniu przez urzędników – KKM zostanie aktywowana.

  • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w dowolnym punkcie honorującym zniżki – np. w nowo wybudowanych katowickich basenach (pełna lista punktów dostępna jest na stronie kkm.katowice.eu). Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, muszą udać się do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5
  • Wersja plastikowa– aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5. Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu

 

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.