Marcin Krupa prezydent Katowice prezentujący Katowicką Kartę Mieszkańca / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

We wrześniu wchodzi w życie Katowicka Karta Mieszkańca (KKM), której głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i tutaj odprowadzają podatki. To oznacza droższe usługi miejskie – w tym parkingi i wstęp np. na baseny dla osób, które nie będą miały KKM.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Marcin Krupa oraz wiceprezydent Jerzy Woźniak podali szczegóły dotyczące Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM). Karta ma upoważniać do 50%. zniżki przy wejściu na basen miejski, kąpieliska Bugla i Rolna czy za parkowanie w Strefie Kultury. Posiadacz Karty Mieszkańca otrzyma od 20-50% zniżki na bilety wstępu i wejściówki na imprezy organizowane czy współorganizowane przez miasto, bądź miejskiej instytucje kultury (np. Miasto Ogrodów).

Reklama

Osoby uprawnione do otrzymania KKM to osoby zameldowane lub płacące podatki w Katowicach. KMM będzie dostępna w trzech opcjach do wyboru:

  1. Karta plastikowa (od września karty będą wydawane przy ul. Pocztowej 5).
  2. Aplikacja w smartfonie ( Android i IOS).
  3. Wybrana karta bankomatowa z rozbudowaną funkcją KKM

Osoby zameldowane, od 1 września będą mogły automatycznie pobrać aplikację na swój telefon . Osoby niezameldowane będą musiały okazać rozliczenie PIT. Jak uzyskać kartę?

  • Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Jeżeli jesteś zameldowany na stałe w Katowicach, taką kartę możesz sobie wyrobić sam w dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy znajdujesz się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – od razu otrzymasz Katowicką Kartę Mieszkańca. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.

Jeżeli nie jesteś zameldowany w Katowicach – ale odprowadzasz tutaj podatek, poza opisaną powyżej czynnością – będziesz musiał dostarczyć do Urzędu (do Biura Obsługi Klienta) pierwszą stronę deklaracji podatkowej. Po jej zatwierdzeniu przez urzędników – KKM zostanie aktywowana.

  • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w dowolnym punkcie honorującym zniżki – np. w nowo wybudowanych katowickich basenach (pełna lista punktów dostępna jest na stronie kkm.katowice.eu). Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, muszą udać się do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5
  • Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5. Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu

System zostanie wdrożony 1 września, a specjalne naklejki będą nas informować gdzie KKM jest honorowana.

„Miasto to wspólnota mieszkańców. Czyli tych, którzy są zameldowani, ale i tych, którzy płacą tu podatki” – mówił prezydent Marcin Krupa tłumacząc, dlaczego katowiczanie będą uprzywilejowani.

Wiceprezydent Jerzy Woźniak, odpowiedzialny za uruchomienie KKM, mówił o od dawna istniejącej rozbieżności pomiędzy liczbą osób zameldowanych w Katowicach, a liczbą tych, którzy faktycznie tu mieszkają. Władze Katowic mają nadzieję, że KKM będzie narzędziem, które pozwoli oszacować, ilu ludzi faktycznie związanych jest z Katowicami.

„Wspólnota mieszkańców to również ci, którzy współtworzą nasz wspólny dobrobyt” – wyjaśniał wiceprezydent Jerzy Woźniak.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. A Ci, którzy wynajmują w Katowicach, robią zakupy w katowickich sklepach, korzystają z usług w Katowicach, wspolutrzymują te stanowiska pracy – nie są wspólnotą

  2. […] „Uchwała nie będzie aktem prawa miejscowego, będzie podjęta w takim trybie, który spowoduje, że wejdzie ona w życie w dniu dzisiejszym, czyli z chwilą jej podjęcia – oczywiście podpisania, a wdrożona zostanie cała uchwała z chwilą podpisania stosownego zarządzenia przez pana prezydenta” – mówił Maciej Biskupski przewodniczący rady. Pierwotnie uchwała miała obowiązywać od 1 września, będzie od jutra. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.