GieKSa wróci do Spodka. Miasto Katowice pokryje koszty naprawy sprzętu do mrożenia lodu. A to oznacza docelowo powrót hokejowego GKS-u Katowice na lodowisko „Satelita” w Spodku. Obecnie drużyna trenuje i rozgrywa swoje mecze na obiekcie Jantor II. To bardzo niekomfortowa sytuacja dla klubu i innych użytkowników lodu na Jantorze, ale także dla kibiców. Janów to część Katowic zdominowana przez sympatyków Ruchu Chorzów, rozgrywki GieKSy mogą wywołać spore problemy.

Klub GKS Katowice zaznacza, że zrobi co się da, żeby wrócić na lodowisko w Spodku. Zresztą przedłużony pobyt GieKSy w Janowie, to przede wszystkim problem z dostępem do lodu dla ćwiczących tam dzieci – zarówno hokeistów czy np. łyżwiarzy figurowych.

Problem z lodem

Pojawił się problem z mrożeniem lodu na terenie Spodka. Dlatego GieKSa wylądowała na Jantorze II.

„Problemem, który wpływa na funkcjonowanie lodowiska, jest brak sprawnej sprężarki. Sprzęt przekazany PTWP Event Center wraz z zarządzaniem obiektem jest wadliwy (od 2016 r.). Przestarzały sprzęt nie pozwala skutecznie mrozić lodowiska, jest awaryjny i niebezpieczny” – tłumaczy InfoKatowice.pl Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center. – „Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o rozwiązanie tego problemu, naprawę lub wynajem innej, sprawnej sprężarki. Zgodnie z umową koncesji, takie koszty ponosi Właściciel obiektu” – dodaje.

Miasto Katowice udzieliło odpowiedzi na nasze pytania odnośnie sprężarki.

„Po dwuletniej przerwie w eksploatacji agregatu chłodniczego obsługującego lodowisko “Satelita” Koncesjodawca (miasto Katowice – red.) zlecił diagnostykę ich obecnego stanu i  przywrócenie do pełnej sprawności. Urządzenie od 2017 r., nie było wykorzystywane przez Koncesjonariusza (firmę PTWP EC – red.). W 2018 PTWP Event Center podjęła się utrzymania, w tym mrożenia płyty lodowiska na własny koszt i ryzyko, co więcej poinformowała o konieczności przekazania Koncesjodawcy (miastu Katowice) niewykorzystywanych przez Koncesjonariusza (PTWP EC) sprężarek” – tłumaczy magistrat. Miasto ostatecznie na swój koszt naprawi sprężarki.

„Przegląd sprężarek wykazał konieczność przeprowadzenia naprawy. Po zakończaniu prac Koncesjodawca (miasto Katowice) przekaże sprężarki Koncesjonariuszowi (PTWP EC)  do bieżącego utrzymania i konserwacji urządzenia. Koszt naprawy sprężarek wynosi 31 793,00 zł + VAT” – poinformował InfoKatowice.pl, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Koncesja dla prywatnej firmy

Miasto Katowice w 2016 roku podpisało umowę koncesji (oddało pod zarządzanie) obiekty Spodka i MCK prywatnej firmie – PTWP Event Center. InfoKatowice.pl kilka lat temu ujawniło zapisy koncesji. Na jaw wyszła informacja, że PTWP EC płaci urzędowi za Spodek i MCK 1,5 mln zł (netto), a miasto do samej infrastruktury Spodka dopłaca rocznie 5 mln zł (netto). Umowę podpisano na 15 lat.

W tym roku budżet Wydziału Promocji to ponad 24 mln zł, z czego ponad 12,7 mln zł to wydatki na: „remonty, modernizacje, opłaty stałe Spodka i MCK” pozostających w zarządzaniu PTWP EC. Te dane od miasta otrzymał katowicki radny Dawid Durał.

Umowę koncesji podpisano na 15 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.