Od lewej: Marcin Krupa prezydent Katowic i Tomasz Szpyrka, radny i dyrektor w Katowickich Wodociągach
Reklama

Wiadomo ile miasto zapłaci Katowickim Wodociągom za zarządzanie 2 basenami, które otwarto w Burowcu oraz na Brynowie. Trzeci basen na Zadolu w Ligocie jeszcze nie jest gotowy, ale jak się okazuje funkcjonowanie tylko dwóch basenów to duże koszty dla miasta.

Baseny to była obietnica wyborcza prezydenta Marcina Krupy. Miały być tańsze w utrzymaniu i bardziej dostępne dla mieszkańców niż wcześniej planowany aquapark. O ile faktycznie baseny w dzielnicach są bardziej dostępne, to jednak trudno mówić o tym, że są tańsze w utrzymaniu.

Reklama

Miasto z Katowickimi Wodociągami zawarło umowę koncesji na zarządzanie basenami i terenami wchodzącymi w skład nieruchomości przez okres 20 miesięcy. Obowiązuje do 31 grudnia 2021 roku. Jej koszt to ponad 17,8 mln zł. Zaznaczmy, mówimy tutaj nie o trzech basenach, a o dwóch basenach, na których wejście jest biletowane. Pierwotnie miasta Katowice miało zapłacić Katowickim Wodociągom ponad 25 mln zł, ale w związku z pandemią opóźniło się oddanie i uruchomienie obiektów.

Basen Brynów

Dzisiaj otwarty. Było święcenie i skok do wody #Katowice #Basen

Opublikowany przez infoKatowice.pl Środa, 10 czerwca 2020

Dla porównania miasto Tychy w zeszłym roku na rekompensatę strat, czyli różnicę między przychodami a kosztami Wodnego Parku Tychy przeznaczyło 4,6 mln zł. W tym roku 3,4 mln zł.

Z tym, że Wodny Park Tychy ma znaczącą przewagę nad basenami w Katowicach.

„Dzięki synergii z tyską oczyszczalnią ścieków i produkcji biogazu Wodny Park Tychy w 2019 roku był całkowicie samowystarczalny energetycznie – zaznacza Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnościekowej. To spółka, która w imieniu miasta Tychy budowała wodny park za 112 mln zł.

Praca dla radnego

Na basenach w Katowicach miasto nie oszczędzało. Ostatnio jeden z mieszkańców podesłał nam zdjęcie dozownika z wodą, na którym emitowano nagranie z udziałem prezydenta Marcina Krupy.

Dozownik wody na basenie w Katowicach / fot. czytelnik InfoKatowice.pl

Pracę przy basenach znalazł natomiast miejski radny Forum Samorządowego i Marcin Krupa, Tomasz Szpyrka. To właśnie prezydent Krupa zaproponował Szpyrce pracę dyrektora. W listopadzie 2019 roku udało nam się doprowadzić do odtajnienia jego umowy o pracę.

„Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze netto na stanowisku Dyrektora ds. Eksploatacji Basenów i Sprzedaży, za miesiąc październik wynosi 8 219,80 zł, przy założeniu 17% zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – poinformował nas Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

W umowie o prace widnieje, że Szpyrka może otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny, także może liczyć na premię uznaniową w wysokości do 10% wynagrodzenia zasadniczego.

Obiekty poza sauną, basenem sportowym, rekreacyjnym i salą gimnastyczną są wyposażone w system wykrywania utonięć, który ma wspierać ratowników.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.