Premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Katowicach / fot. Premier.gov.pl

Rośnie liczba chorych mieszkańców województwa śląskiego. ZUS nie będzie przyjmował petentów, a premier przekonywał kilka dni temu w Katowicach, że sytuacja w naszym regionie jest opanowana. Zdaje się deklaracja była przedwczesna.

Obecnie mamy ponad 6,2 tys. chorych w województwie śląskim. Na 245 nowych przypadków w całym kraju aż 189, to mieszkańcy naszego regionu – w tym 64 pracowników kopalń. W Katowicach mamy  324 osoby chore. 6 zmarło, a 507 poddanych jest kwarantannie.

Kilka dni temu z wizytą w regionie był premier Mateusz Morawiecki i zapewniał, że sytuacja jest opanowana, a region nie zostanie zamknięty.

“Na pewno sytuacja jest opanowana, sytuacja jest pod kontrolą” – mówił premier Mateusz Morawiecki. „Wkrótce koronawirus tutaj w województwie śląskim będzie miał coraz mniejsze znaczenie” – dodał premier.

Nowe przypadki choroby mówią niestety coś innego. Teraz jak się okazuje ZUS na Śląsku zamyka swoje drzwi dla petentów z powodu sytuacji epidemiologicznej.

„Od 22 do 29 maja  – w związku z sytuacją epidemiczną w województwie śląskim – w Oddziałach ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu, Zabrzu oraz w podległych tym oddziałom inspektoratach i biurach terenowych nie będzie realizowana bezpośrednia obsługa klientów” – czytamy w komunikacie ZUS.

Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć na stanowisku dziennika podawczego albo bez osobistego kontaktu z pracownikiem – do skrzynek na dokumenty.

„Ze względu na obowiązujący stan epidemii nadal zachęcamy naszych klientów do załatwiania spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Jesteśmy dostępni przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, ale także w kontakcie telefonicznym pod nr ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00. W sprawach dotyczących świadczeń i wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej można korzystać ze specjalnie uruchomionych w tym celu dodatkowych infolinii” – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dobrą wiadomością dla naszego regionu jest też to, że mamy coraz więcej ozdrowieńców. 17 kolejnych osób pokonało chorobę. Tylko 2 spośród nich wymagały leczenia szpitalnego, pozostali, w dobrym stanie, dochodzili do zdrowia w swoich domach pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych.

Najstarszy z wyleczonych ma 78 lat – to mieszkanka Bytomia, najmłodszy 14 lat – to mieszkaniec powiatu gliwickiego. Łącznie mamy już 1251 osób wyleczonych z koronawirusa.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. Śląskim (stan na godzi. 10.00):

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej / ostatni raport– 9 194 / 8 730

– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 /ostatni raport – 396 / 385

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport – 10 381 / 9 715

– liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach w woj. śląskim – 2 543

– liczba próbek zbadanych w woj. śląskim łącznie – 61 709

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / ostatni raport – 6 271 / 6 082

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) / ostatni raport – 1 251 / 1 234

– liczba zgonów / ostatni raport – 184 / 182

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Cieszynie zmarł 78-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego, a w szpitalu w Tychach 78-letni mężczyzna, mieszkaniec Bielska-Białej.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.