Policjanci w trakcie kontroli / fot. Policja

Wychodzili z domu bez powodu, robili zakupy w godzinach dla seniorów, a dzieci przebywały same na zewnątrz. Tylko w niedzielę w Katowicach policja interweniowała 72 razy. Posypały się mandaty, odnotowano też kolejne przypadki łamania kwarantanny.

631 kontroli kwarantanny przeprowadziła policja w niedzielę, 3 osoby nie stosowały się do obowiązku nałożonej izolacji. Oprócz mandatów – do 500 zł –  skierowano także wnioski o ukaranie ich grzywną przez sanepid. Tutaj grozi 30 tys. zł kary.

Biegali, jeździli na rowerach i pili w parkach

72 interwencje dotyczące złamania obostrzeń w zakresie przemieszczania się odnotowano tylko w niedzielę na terenie Katowic. – 89 osób zostało pouczonych, a 43 osoby zostały ukarane mandatami karnymi. Ponadto sporządzono 7 wniosków o ukaranie do sądu – mówi Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

Reklama

To nie były tylko interwencje podejmowane przez policjantów, ale także zgłaszane przez samych mieszkańców. Ci dzwonili, że po terenach zielonych poruszają się biegacze, rekreacyjnie na rowery udali się też inni mieszkańcy Katowic.

– Na ławce w Parku Budnioka spał mężczyzna, okazało się że był nietrzeźwy. Miał ponad 2 promile, wcześniej na pobliskim skwerze spożywał alkohol, mieliśmy też interwencje wobec Ukraińca, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, wobec biegaczy, rowerzystów – wylicza rzecznik katowickiej policji

Policjanci w trakcie kontroli / fot. Policja

W jednym przypadku dziecko spacerowało z psem. A przypomnijmy, o ile na spacer z czworonogiem można wyjść, to osoba poniżej 18 roku życia nie może przebywać na zewnątrz bez osoby dorosłej.

– Mieliśmy też kilka interwencji wobec osób poniżej 65 roku życia, które chciały zrobić zakupy w godzinach od 10.00-12.00, które są przeznaczone dla seniorów. To nie jest tak, że seniorzy tylko w tych godzinach powinni robić zakupy , to jest czas, w którym wszyscy inni powinni się powstrzymać od robienia zakupów – wyjaśnia Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

Jedna z interwencji dotyczyła też mężczyzny, który udał się na cmentarz w celu wysprzątania grobu. – To też nie jest życiowa potrzeba – usłyszeliśmy na policji.

– Te przepisy nie są przeciwko komuś, to są przepisy dla nas – mówi rzecznik katowickiej policji. – My sobie musimy uświadomić, że te przepisy będą konsekwentnie egzekwowane – dodaje.

Niestety, obowiązuje ograniczenie spacerów (chyba, że wykażemy policjantom, że to w niezbędnych celach zdrowotnych). Natomiast bez problemu możemy się jedynie udać do pracy, lekarza, sklepu.

13 KOMENTARZE

 1. Spacerowanie nie jest zakazane !!!
  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.
  Teraz (6 kwietnia) na stronie rządowej jest wyjaśnione:

  ” Czy mogę wyjść na spacer?
  Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.”

  • Dokładnie. Dziś sam dzwoniłem do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem czy mogę wyjść na spacer z dzieckiem. Pani poinformowała mnie, że nie jest to zabronione pod warunkiem, że nie będzie to spacer do parku, na plac zabaw i miejsca zabronione. Nie ma zakazu wyjścia na spacer i nie może na mnie policja nałożyć mandatu za sam spacer.

 2. Pisowski chaos. Jak są w stanie policjanci udowodnić, że ktoś chodzi bez celu a nie idzie do pracy? Albo jak zweryfikują pracownicy sklepu, że ktoś ma 65 lat a faktycznie ma 64?

 3. Panie Grzegorzu daleko mi do pisiora ale gdyby pan pracował to by pan wiedział że w pracy można dostać zaświadczenie że nie można wykonywać pracy zdalnie i trzeba się przemieszczać.A co do drugiej sprawy przecież to nie sprzedający może dostać a kupujący i chyba on wie ile ma lat prawda?
  Zapewne jest pan stałym czytelnikiem wyborczej i wszędzie pan widzi pisiorów,to taki rodzaj paranoi którą ogarnia czytelników owego pisma.

 4. Art. 52. Konstytucji RP
  Zasada wolności poruszania się
  1.
  Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
  2.
  Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3.
  Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.

  Nie będę się stosował do nieważnego prawa łamiącego konstytucję. Trzeba było nie rozwalać kasy na TVP i kupowanie głosów patologii, to byłoby na szpitale. A już na pewno dziad Kaczyński nie będzie ograniczał moich konstytucyjnych praw.

 5. Bardzo dobrze. Trzeba odkrecic srube bo nie wyjdziemy z tego do jesieni. Dobrze ze trafilo to na rzady PiS bo gralibysmy o finał z Wlochami i z Hiszpania !!

 6. Policja wraca do swojego statusu z PRL, czyli wiernych sług reżimu. Epidemia się kiedyś skończy, ale status policji zostanie, znów będą traktowani jak za PRL. Środkowy palec i wypad.

 7. Szkoda ze policja nie reaguje na samochody parkowane na chodnikach ul dworcowa !!!!rowniez na innych ulicach !!!! Zenada z policji i strazy miejskiej ale skoro prezydent miasta katowic kocha drogi to sluzby nic z tym nie robia !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.