Krzysztof Makieła, katowicka „Złota Rączka" / fot. InfoKatowice.pl

Katowice mają „Złotą Rączkę”. Pomoże seniorom z miasta w drobnych naprawach do 100 zł. Każdy z około 60 tys. mieszkańców powyżej 65 roku życia będzie mógł skorzystać z jego pomocy raz w miesiącu, czyli 12 razy w roku.Powołanie do życia „Złotej Rączki” zapowiedział w trakcie kampanii prezydent Katowic Marcin Krupa. Tożsame rozwiązanie zaproponował nieco wcześniej też jego kontrkandydat, Jarosław Makowski.

Ostatecznie Krupa wygrał, a program oficjalnie ruszył dzisiaj. – Zakres działania dotyczy wyłącznie drobnych napraw – mówi Krzysztof Makieła, katowicka „Złota Rączka”. – Na pewno naprawa spłuczki, naprawa cieknącego kranu, coś co koliduje z życiem i nie przyczynia się do oszczędności prądu i wody – dodaje. Złota rączka pomoże wymienić też kran, naprawi zawiasy w szafie, te ostatnie to było jedno z pierwszych dzisiaj zgłoszeń.

Reklama

Program docelowo ma wspomóc przede wszystkim osoby samotne, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Miasto kupiło samochód, którym „Złota Rączka” będzie się poruszać, został też wyposażony w odpowiednie narzędzia.

– Bardzo często seniorowi jest bardzo trudno zamówić taką prostą naprawę do 100 zł, bo nikt nie chce przyjść zrobić takiej drobnostki – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej. Nie jednokrotnie seniorzy też nie wiedzą, gdzie szukać takiej pomocy.

Jednocześnie z programem usług naprawczych rusza tzw. Srebrny Telefon (32 251 69 00) w Katowicach, gdzie mieszkańcy będą mogli zamówić usługę „Złotej Rączki”, to na tym etapie dojdzie do określenia jaki zakres robót jest potrzebny. To ma być też swoisty telefon zaufania dla seniorów.

– Cieszę się, że ten program ruszył i zachęcam wszystkich seniorów do korzystania – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Koszt realizacji to jest niecałe 90 tys. zł – dodał prezydent. Miasto wyłoniło operatora programu, została nim Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej – organizacja pozarządowa. Dodatkowo około 50 tys. zł kosztował zakup samochodu wyraz z odpowiednim wyposażeniem.

Z usług „Złotej Rączki” będzie mogło skorzystać niespełna 60 tys. osób, bo tyle w Katowicach jest mieszkańców po 65 roku życia. To jednak liczba teoretyczna, bo część seniorów nie wymaga wsparcia „Złotej Rączki.

Złota rączka – broszura treść5_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 4 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.