Krzysztof Makieła, katowicka „Złota Rączka" / fot. InfoKatowice.pl

Katowice mają „Złotą Rączkę”. Pomoże seniorom z miasta w drobnych naprawach do 100 zł. Każdy z około 60 tys. mieszkańców powyżej 65 roku życia będzie mógł skorzystać z jego pomocy raz w miesiącu, czyli 12 razy w roku.Powołanie do życia „Złotej Rączki” zapowiedział w trakcie kampanii prezydent Katowic Marcin Krupa. Tożsame rozwiązanie zaproponował nieco wcześniej też jego kontrkandydat, Jarosław Makowski.

Ostatecznie Krupa wygrał, a program oficjalnie ruszył dzisiaj. – Zakres działania dotyczy wyłącznie drobnych napraw – mówi Krzysztof Makieła, katowicka „Złota Rączka”. – Na pewno naprawa spłuczki, naprawa cieknącego kranu, coś co koliduje z życiem i nie przyczynia się do oszczędności prądu i wody – dodaje. Złota rączka pomoże wymienić też kran, naprawi zawiasy w szafie, te ostatnie to było jedno z pierwszych dzisiaj zgłoszeń.

Program docelowo ma wspomóc przede wszystkim osoby samotne, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Miasto kupiło samochód, którym „Złota Rączka” będzie się poruszać, został też wyposażony w odpowiednie narzędzia.

– Bardzo często seniorowi jest bardzo trudno zamówić taką prostą naprawę do 100 zł, bo nikt nie chce przyjść zrobić takiej drobnostki – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej. Nie jednokrotnie seniorzy też nie wiedzą, gdzie szukać takiej pomocy.

Jednocześnie z programem usług naprawczych rusza tzw. Srebrny Telefon (32 251 69 00) w Katowicach, gdzie mieszkańcy będą mogli zamówić usługę „Złotej Rączki”, to na tym etapie dojdzie do określenia jaki zakres robót jest potrzebny. To ma być też swoisty telefon zaufania dla seniorów.

– Cieszę się, że ten program ruszył i zachęcam wszystkich seniorów do korzystania – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Koszt realizacji to jest niecałe 90 tys. zł – dodał prezydent. Miasto wyłoniło operatora programu, została nim Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej – organizacja pozarządowa. Dodatkowo około 50 tys. zł kosztował zakup samochodu wyraz z odpowiednim wyposażeniem.

Z usług „Złotej Rączki” będzie mogło skorzystać niespełna 60 tys. osób, bo tyle w Katowicach jest mieszkańców po 65 roku życia. To jednak liczba teoretyczna, bo część seniorów nie wymaga wsparcia „Złotej Rączki.

Złota rączka – broszura treść5_1

2 KOMENTARZE

  1. […] Program „Złotej Rączki” to realizacja obietnicy wyborczej prezydenta Katowic Marcina Krupy. Oficjalnie miasto wstrzymało działalność konserwatora, który od lutego pomagał seniorom w drobnych naprawach w ich lokalach. Każdy z około 60 tys. mieszkańców powyżej 65 roku życia miał możliwość skorzystania z jego pomocy raz w miesiącu, czyli 12 razy w roku. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.