Marsz na Zgodę / fot. RAŚ

Dzisiaj z Katowic do Świętochłowic przejdzie marsz. W 75. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. „Marsz na Zgodę” wyruszy o godzinie 12.00 z placu Wolności w Katowicach. Około godziny 14.00 mają dotrzeć pod bramę obozu koncentracyjnego Zgoda w Świętochłowicach.

10 kilometrowa trasa rozpoczyna na się na katowickim pl.Wolności i biegnie ulicami Gliwicką (Katowice), Armii Krajowej (Chorzów, Wielkie Hajduki), Katowicką, Wojska Polskiego (Świętochłowice). Organizatorem wydarzenia jest Ruch Autonomii Śląska.

W 1945 roku na Górnym Śląsku wraz z pojawieniem się wojsk radzieckich rozpoczął się horror dla mieszkańców. Dochodziło do masowych mordów, gwałtów, grabieży, dewastacji, tworzono przyzakładowe obozy pracy, obozy koncentracyjne, a mieszkańców zweryfikowanych jako Niemców deportowano do Związku Radzieckiego. W sumie mówi się nawet o 90 tys. osób, które zostały wywiezione ze Śląska.

Reklama

Program marszu:

12:00 – wymarsz z Placu Wolności w Katowicach
13:30 – dotarcie pod Kamień Pamięci w Świętochłowicach
złożenie kwiatów i zapalenie zniczy;
14:10 – dotarcie pod bramę obozu Świętochłowice – Zgoda
złożenie kwiatów, przemówienia zaproszonych gości;
15:00 – spotkanie w Sali parafialnej kościoła ewangelicko-augsburskiego w Świętochłowicach przy Placu Raabego 1 (wjazd na parking przez bramę
od. ul. Katowickiej 29) spotkanie tematyczne dotyczące Tragedii Górnośląskiej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.