foto: Materiały prasowe

Co roku, w drugą niedzielę stycznia, odbywa się ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od 28 lat w całej Polsce działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze, którzy kwestują na ulicach w dzień finału. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie siedem dzielnicowych sztabów swoją pracę rozpoczęło już kilka tygodni temu, a w dzień finału na katowickim rynku wystąpią muzycy wspierający WOŚP.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia. Jego celem będzie zebranie środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących operacji – w szczególności w zakresie chirurgii ogólnej, kardiochirurgii czy neurochirurgii. – Medycyna na świecie rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Chcemy zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

Zebrane środki zostaną przeznaczone głównie na wyposażenie sal operacyjnych oraz oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. Zakupione zostaną m.in. aparaty RTG, inkubatory, respiratory, ultrasonografy czy echokardiografy. O skali zapotrzebowania na wysokiej klasy sprzęt świadczą liczby. Rok temu w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Z kolei co roku, w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej wykonuje się 2,5 tys. operacji serca, a w 7 ośrodkach neurochirurgii – ponad 3 tys. operacji.

Reklama

W niedzielę 12 stycznia na katowickim Rynku w godz. 13.00-23.00 zaplanowano koncerty i szereg atrakcji. Na scenie wystąpią: Impreative, Transgresja, Ras Luta, Jamal oraz Jelonek. Nie zabraknie również animacji dla najmłodszych. Będą także strażacy z ochotniczych straży pożarnych i sportowcy, którzy przygotowali m.in. pokaz łyżwiarstwa. Wydarzenie poprowadzi radny Krzysztof Pieczyński.

W ramach 28. Finału WOŚP w Katowicach utworzono siedem sztabów przy: Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących w Koszutce, Hufcu ZHP Katowice, Fundacji Elementarz, przy Fundacji z Pasją w Szopienicach, Ekumenicznej Fundacji BETHLEHEM i Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka Im. Św. Jana Pawła II. Wszystkie sztaby zrzeszają dużą liczbę wolontariuszy z naszego miasta i okolic, których w niedzielę 12 stycznia spotkamy na ulicach Katowic.

Harmonogram finału na katowickim Rynku:
·         13.00 – rozpoczęcie imprezy
·         13.00 – Animacje
·         14.00 – Edge – pokaz łyżwiarstwa na lodowisku
·         15.30 – Imperative
·         16.30 – Transgresja
·         17.30 – Ras Luta
·         18.30 – Szkolny Patrol
·         18.40 – Przedstawienie sponsorów oraz partnerów
·         19.00 – Jamal
·         20.00 – Światełko do nieba
·         20.30 – Jelonek
·         23.00 – Zakończenie imprezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.