Basen przy ulicy Hallera / fot. UM Katowice

Basen na Zadolu z jeszcze większym opóźnieniem. Pozostałe dwa obiekty nie pozwolą nikomu utonąć, bo będą wyposażone w nowoczesny system chroniący przed utonięciami. Miasto chwali się tym, co będzie w dwóch z trzech obiektów, które w przyszłym roku mają być gotowe. Na basen przy ulicy Wczasowej poczekamy.

Budowa trzech basenów w Katowicach to był autorski pomysł Marcina Krupy, prezydenta miasta. Wszystkie obiekty mają opóźnienia, na początku przyszłego roku powinny rozpocząć się odbiory basenu przy ul. Hallera w Katowicach. Kilka tygodni dłużej, ze względu na prace dodatkowe, potrwa budowa pływalni przy ul. Kościuszki. Wcześniej zapowiadano, że oba obiekty będą gotowe w tym roku, a od stycznia ruszą odbiory.

– Baseny w dzielnicach zamiast jednego Aquaparku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć – mówi prezydent Marcin Krupa.

Dwa otwierane w przyszłym roku obiekty mają być wyposażone m.in. w instalacje fotowoltaiczne produkujące prąd. Wyprodukowana w ten sposób energia, za pomocą przewodów elektrycznych, zostaje dostarczona do wewnętrznej instalacji elektrycznej.

– Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody – mówi Arkadiusz Truszkowski dyrektor projektu z firmy NDI. – Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Powyższe rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor.

Basen przy ulicy Hallera / fot. UM Katowice

Trzeci basen będzie otwarty przed 2022 rokiem

Na trzeci basen przy ulicy Wczasowej trzeba będzie jeszcze poczekać. Obiekt ma być gotowy w 2021 roku.

W związku z tym miasto Katowice podjęło działania, by rozwiązać umowę z wykonawcą, by możliwie szybko wybrać podmiot, który dokończy budowę. Przepisy prawa są jednak w takich sytuacjach bardzo złożone. Aby rozpisać nowy przetarg na kontynuowanie inwestycji miasto musi wykonać czasochłonną inwentaryzację tego, co na budowie basenu zostało wykonane, a czego wykonawca nie zrealizował i zaktualizować kosztorysy. Po zakończeniu działań formalno-prawnych, najwcześniej ogłoszenie przetargu będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku, wtedy basen powinien zostać oddany do użytku do końca 2021 roku – poinformował katowicki magistrat.

Inwestycja miała być gotowa w lipcu tego roku. Gdy w październiku informowaliśmy, że miasto rozwiązuje umowę z wykonawcą, to jednocześnie zapytaliśmy o zaawansowanie prac w obiekcie.

– Na podstawie danych Inżyniera Kontraktu zaawansowanie prac jest na poziomie 33% – poinformowała nas o postępach inwestycji Ewa Lipka, rzecznik prasowy magistratu.

W sumie trzy obiekty będą kosztowały około 90 mln zł.

Wiemy ile zarabia dyrektor od basenów w budowie. Odtajnili wynagrodzenie Tomasza Szpyrki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.