Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Katowiccy radni przegłosowali pieniądze na Panteon Górnośląski. RIO unieważnia i mówi o „istotnym naruszeniu prawa”, którego miała dopuścić się Rada Miasta Katowice. Chodzi o pieniądze na instytucję kultury, która ma powstać w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Inwestycja ma kosztować do 2022 roku w sumie 49 mln zł. Miasto Katowice ma być jednym z podmiotów założycielskich, a później dokładać się do utrzymania nowego muzeum, które będzie zajmowało się m.in. promocją ważnych historycznie osób dla naszego regionu czy powstaniami śląskimi.

Reklama

Prezydent Katowic określił Panteon jako inwestycję „po kosztach”, bo to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zapewnić 40 mln zł potrzebnych na powstanie Panteonu w podziemiach katedry. Do utrzymania mają dokładać się również Urząd Marszałkowski i Archidiecezja Katowicka

– Powstanie kolejny ciekawy obiekt z punktu widzenia naszej historii, historii tego miasta, ale również Śląska – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dodał, że po raz pierwszy Katowice są zaangażowane niewielką kwotą w tak dużą inwestycję.

Głosowali niezgodnie z prawem

26 września radni przegłosowali uchwałę zapewniającą wsparcie Panteonu pieniędzmi z miasta. W sumie chodzi o 3 mln zł. Radni katowiccy przegłosowali uchwałę, w której podjęto zobowiązanie, że w 2020, 2021 i 2022 roku miasto przekaże na funkcjonowanie Panteonu Górnośląskiego po 1 mln zł.

To właśnie ten najważniejszy paragraf uchwały, odnośnie finansów zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Rada Miasta nie ma prawa podejmować zobowiązania finansowego, które wpływa na kształt uchwał budżetowych.

– Stwierdza się nieważność uchwały Nr XII/277/19  Rady Miasta Katowice z dnia  26 września 2019  r. w sprawie współprowadzenia oraz współfinansowania instytucji kultury pn. Panteon Górnośląski w Katowicach w części dotyczącej zapisu § 2 uchwały – z powodu istotnego naruszenia prawa, polegającego na naruszeniu wyłącznej kompetencji organu wykonawczego gminy do przygotowania projektów uchwał budżetowych na lata 2020-2022 – orzekło RIO.

Oczywiście to nie oznacza, że pieniądze nie trafią do Panteonu, bo miasto w ten lub inny sposób przekaże fundusze na inwestycję, ale formalnie kilkuletnie konkretne zobowiązanie finansowe podjęte przez radnych, jest obecnie nieważne. Zresztą źle to świadczy o jakości prawa stanowionego przez katowickich radnych.

Panteon Górnośląski. Druga katedra pod ziemią

W podziemiach katedry znajduje się ponad 2 tys. mkw. powierzchni, która ma służyć jako Panteon Górnośląski. Ta przestrzeń nigdy do tej pory nie była wykorzystywana.

– Na całej jej rozciągłości w podziemiach mamy drugą katedrę – mówił ks. proboszcz Łukasz Gaweł. – Chcemy uspołecznić katedrę, otworzyć ją, udostępnić miastu Katowice, ale udostępnić również mieszkańcom naszego regionu – deklarował.

Za przekazaniem pieniędzy na Panteon głosowało 21 radnych, 3 było przeciw, 2 osoby się wstrzymały, a 2 nie oddały głosu.

Wyniki głosowania w sprawie Panteonu Górnośląskiego

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.