Plakat autorstwa Luki Rayskiego dostępny jest na warunkach domeny publicznej (CC Zero https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl ) / z prawej Prezydent Katowic Marcin Krupa (fot. UM Katowice)

W Katowicach powstanie mural z napisem “KonsTYtucJA”? Radny napisał do prezydenta Marcina Krupy w tej sprawie. Mówi jednocześnie o takich wartościach jak praworządność, trójpodział władzy i demokracja.

Łukasz Borkowski (KO) to jeden z radnych, na którego rządzący Katowicami raczej reagują alergicznie. Pod koniec października złożył interpelację do prezydenta Katowic w sprawie muralu. Ten zdaniem radnego powinien pojawić się w mieście i pewnie nie obyłoby się bez kontrowersji.

– Od dłuższego czasu  z dużym zaciekawieniem i uznaniem obserwuję powstające w mieście murale. Nierzadko są to prace o dużych walorach artystycznych bądź mające na celu upamiętnienie ważnych dla miasta postaci. Zwracam się do Pana Prezydenta i podległych Panu jednostek z propozycją stworzenia muralu z napisem Konstytucja wg. kultowego plakatu autorstwa Luki Rayskiego – napisał Łukasz Borkowski.

Autor, chyba znanego wszystkim napisu “Konstytucja” udostępnia charakterystyczny napis z naciskiem na fragmenty słowa “ja” i “ty”  w domenie publicznej. Tak więc miasto mogłoby z niego skorzystać nieodpłatnie.

To jednak nie taki prosty – politycznie – orzech do zgryzienia dla prezydenta Katowic Marcina Krupy. Napis jest kojarzony z antyrządowymi protestami, a o ile prezydent Katowic może jest bezpartyjny, to trudno mówić o jego niezależności. Co wyjątkowo mocno było widoczne choćby w trakcie kampanii wyborczej, czy gdy zmieniano nazwę placu Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich.


Czytaj również: Jak teolog sprawił, że prezydent Katowic zniknął


Oczywiście bliskie kontakty władz Katowic z rządem, to jednocześnie realne zyski dla miasta – władze centralne zapowiedziały współpracę z Katowicami przy budowie Centrum Nauki i Centrum Himalaizmu – to inwestycje warte prawie 400 mln zł. Nie oszukujmy się,  kosztujące 325 mln zł Centrum Nauki nie powstałoby bez wsparcia rządu. W Katowicach powstaje też tysiąc mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus.

Prezydent Katowic na interpelację jeszcze nie odpowiedział, ma na to dwa tygodnie.

– Powstanie muralu byłoby ważnym gestem o charakterze informacyjnym, edukacyjnym i wychowawczym promującym wartości takie jak demokracja, praworządność i trójpodział władzy. Byłoby to również symboliczne podkreślenie wagi i szacunku do obowiązującej w naszym kraju ustawy zasadniczej – argumentuje radny Borkowski.

14 KOMENTARZE

 1. Niech radny borkowski na czole sobie wypisze konstytucja skoro ma taka potrzebe lub na swoim samochodzie wymaluje a nie na scianie bazgroly wypisywac!!!!

 2. Proponuję jeszcze “Ja obywatel”, “Wielki OTUA”, i podobiznę Tuska, albo i dwie, albo co tam – na każdej kamienicy! Że też ludzie na takich radnych głosują i się nie wstydzą.

 3. Radny Łukasz pomimo młodego wieku raczej powinien zdawać sobie sprawę jakie polityczne konotacje w świadomości społecznej ma ten slogan w ostatnim czasie. O dziwo kojarzony jest głównie z działaniami partii Pana Łukasza. Zamiast działać dla dobra mieszkańców to próbuje wykorzystać ich pieniądze do politycznych gierek i robienia kampanii partyjnej. Bardzo słabe to wszystko, wstyd.

 4. To ma być kultowy plakat? To już lepiej niech Gwiezdne Wojny wymalują… a co do wartości, które rzekomo propaguje ten bądź, co bądź nudny plakat, to dla jednych demokracja, dla innych pusty krzyk odsuniętych od koryta. Dla mnie nie ma to żadnego waloru edukacyjnego…

 5. w trybunale będzie teraz siedział działacz prl piotrowicz, spocona krysia i być może banaś. takie kadry ma pis. a o konstytucje sÓwereny się upomną jak milicja będzie sÓwerena pałować. wtedy będzie już za późno

  • tak, tak i ten napis na ścianie wszystkim pewnie wtedy pomoże.Ech, widać jak na dłoni że pan radny nic tylko politykę uprawia, która nie ma nic wspólnego z rozwojem miasta.

 6. Ooo. Widzę że większości razi Konstytucja. Fanatycy naciagania prawa sie odezwali. Jakie sa wasze priorytety? 500+ 1000+ a prawo do kosza?

 7. maskarada bo pod maskami Radnych patriotycznych PIS kryja sie osoby ktore slowem sie nie odezwa o szkodzeniu PO i zlodziejstwie Bienkowskiej.

  patriotyczna opozycja to nie opozycja

  o politykach PO w regionie nie wspomne Buzek i Kolodziej. I dalej PRAD z WEGLA….

  zart.miejsc pracy to co innego niz marnotrawstwo

 8. Bienkowska? pieniedzmi za Disney Frozen siebie podtarlas czy Falas-Szczygiel.Taka Synagoga. to nasze pomysly i pieniadze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.