Elektryczna zamiatarka / fot. M. Malina / UM Katowice

Spekulowano na temat zakupu Tesli przez Katowice, a jest droga elektryczna zamiatarka. Katowice ciągle starają się udowodnić, że są eko. Do pracy na ulicach miasta wysłano elektryczna zamiatarkę. To pierwszy tego typu pojazd zakupiony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. W połowie listopada pojawi się też śmieciarka napełniana gazem ziemnym.

Wcześniej w mediach przetoczyła się dyskusja na temat elektrycznego pojazdu, który chciało kupić miasto. Niektórzy spekulowali, że do Katowic trafi Tesla 3, ale ostatecznie wybrano dwa Nissany Leaf za kwotę nieco ponad 324 tys. zł. Natomiast już w Katowicach pojawiła się elektryczna zamiatarka, którą pochwalił się magistrat. Kupiła ją spółka MPGK, która należy do miasta. Cenowo wychodzi przeszło dwa razy drożej niż pojazdy elektryczne zakupione przez urzędników.

– Zakup elektrycznej zamiatarki związany jest z wymogami, jakie nakłada na nas ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do roku 2022 co najmniej 10% naszego taboru muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do roku 2025 musi to być co najmniej 30%. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to w sumie około 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy – mówi Andrzej Malara, prezes katowickiego MPGK.

Elektryczna śmieciarka ma obsługiwać głownie miejskie imprezy.

Elektryczna zamiatarka to Tenax Electra 2.0 Neom rozmiarem zbliżona jest do tych tradycyjnych, ma się poruszać głównie po Śródmieściu. Obsługiwać będzie głównie ulice w Śródmieściu Katowic. Jest bezemisyjna i działa o blisko 20% ciszej. Zamiatarka wyposażona jest w akumulatory litowe, ma specjalny zbiornik na zmiotki ze stali szlachetnej i zbiornik na wodę o pojemności aż 400 litrów.

Co ciekawe, pojazd był dwa razy droży niż dwa kupione przez miasto samochody elektryczne. Urządzenie kosztowało 705 tysięcy złotych.

Miasto wybrało w przetargu dwa samochody elektryczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.