Strefa Tempo 30 na ulicy Bogucickiej / fot. Uniwersytet Ekonomiczny

Dodatkowa ulica weszła do Strefy Tempo 30. Multum wydarzeń w związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu zaplanowano w Katowicach. Trwa od dzisiaj do 22 września.

Co zaplanowało miasto wspólnie z partnerami?

Przy ulicy Teatralnej 4 powstał parklet – ma to być miejsce do odpoczynku wśród zieleni. W sobotę 21 września możemy skorzystać w tym miejscu z oferty kulturalnej, o którą zadbał Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Reklama

9.30 – 10.30 – czytanie bajek po śląsku wraz z premierą publikacji „Czytej bajtlom kożdy dziyń”  UWAGA! Bajki będą tłumaczone na język migowy (w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Open The Door organizowanego przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego  w Katowicach).  Każda grupa/rodzina otrzyma nieodpłatnie publikację bajek po śląsku.

10.00 – 12.00 fotobudka – przyjdź i zrób sobie zdjęcie wśród zieleni parkletu, wykonana je profesjonalna fotografka – Zuza Bernacka z Kawiarni Fotograficznej (zdjęcie oczywiście zostanie wysłane do Ciebie, żebyś mógł je wykorzystać).

10.30 – 11.30 pokoloruj Teatralną – wspólna zabawa z kolorowanką „Odrarium” i opowieści Joanny Star-Czupryniak oraz Janka Janowskiego – autorów kolorowanki o Odrze, która powstała w ramach projektu „ODRAzu widać kulturę!”.

11.30 – 12.30 II śniadanie na Teatralnej i koncert Krzysztofa Kulbickiego unplugged. Spędź miło przedpołudnie przy dobrej kawie z Kawiarni Fotograficznej i relaksujących dźwiękach gitary akustycznej i głosu Krzysztofa Kulbickiego.

12.30 – 14.00 wspólne przygotowanie deserów – przyjdź i przygotuj razem z nami deser w Kawiarni Fotograficznej.

9.30 – 14.00 Odwiedź nasz parklet, zdobądź pieczątkę i odbierz darmowy deser do zamówienia z karty w BistrOficyna – zapraszamy na drugą stronę ulicy Teatralnej – tam też tętni życie!

Wymiana roślin: jeśli masz ich za dużo, przynieś, niech znajdą nowy dom.

Wymiana książek: pozwól innym wejść w świat Twoich książek.

Czyszczenie magazynów: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego przygotują nieodpłatne publikacje, plakaty spektakli, gadżety, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Strefa Tempo 30 rośnie

Strefa Tempo 30 ma za zadanie uspokoić ruch, w Katowicach działa od 2015 roku i faktycznie notujemy pozytywne skutki jej oddziaływania – mniej spalin, obniżenie poziomu hałasu, poprawę bezpieczeństwa. To była decyzja prezydenta Katowic Marcin Krupy i zdaje się jedna z lepszych.

Strefa Tempo 30 w Śródmieściu zostaje poszerzona o kwartał ograniczony ulicami: Sokolska, Gliwicka, Grundmanna, Chorzowska.

To jednak nie wszystko w ramach wydarzeń związanych z ETZR. W katowickich szkołach będą rozmowy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, planuje się też wydarzenie w Dolinie Trzech Stawów – 18 września.

– Będzie można bezpłatnie skorzystać z przejazdu na kolobeżce i wziąć udział w zorganizowanych atrakcjach. Natomiast 19 września odbędzie się wycieczka terenowa po zespole przyrodniczo-krajobrazowym Szopienice-Borki z uprzednią prelekcją przyrodniczą w MDK w Szopienicach oraz onownie w MCE zostanie zorganizowane o godzinie 15.00 otwarte spotkanie dla mieszkańców z przedstawicielami GZM. Tematem spotkania będzie Rozwój transportu zbiorowego na terenie Metropolii. W ten sam dzień odbędzie się również dzień otwarty siedziby ZTM – informuje katowicki magistrat.

19 oraz 20 września odbędą się spacery historyczne po wybranych dzielnicach miasta.

Piątek, 20 września poświęcony będzie elektromobilności. Na Placu Kwiatowym w godzinach popołudniowych odbędzie się wydarzenie promujące elektromobilność przy udziale zewnętrznych firm związanych z elektromobilnością, car-sharingiem i usługami towarzyszącymi.

Wydarzeniem towarzyszącym kampanii ETZT będzie Sprzątanie Świata realizowane w pobliżu katowickich szkół.

Dni Energii

21 września odbędą się V Dni Energii na Placu Sejmu Śląskiego podczas których pojawi się dużo atrakcji również związanych z transportem zbiorowym przy udziale Straży Miejskiej i Policji, a także dzień otwarty zajezdni tramwajowej poprzedzony tramwajową paradą. W programie:

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych, które przekazywać będą nasi zaprzyjaźnieni kominiarze.

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energi nie może zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Fundacja Arka zaprezentuje Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, kino rowerowe, eko puzle i specjalne warsztaty upcyklingowe. O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które zaprezentuje między innymi: cewkę Tesli, panel fotowoltaiczny oraz urządzenie do grania na nosie za pomocą energii elektrycznej. Na stanowisku Komela będzie można z bliska zobaczyć małe elektryczne pojazdy, a PKM Katowice zaprezentuje działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim. Kto będzie chciał wiedzieć ile można wyczytać z popiołu i co robić, gdy ktoś nas truje paleniem odpadów, musi koniecznie odwiedzić stoisko Straży Miejskiej w Katowicach. Jak co roku nie zabraknie także katowickich szkół średnich promujących kierunki związane z energetyką i odnawialnymi źródłami energii.

Dni Energii 2019 to także okazja do posłuchania dobrej i różnorodnej muzyki. Fanów instrumentów dętych na pewno ucieszy występ orkiestry górniczej. Na koniec wydarzenia na scenie zaprezentuje się gitarzysta MARIUSZ GOLI z swoim najnowszym repertuarem z krążka „ pt. ” Orchestra In My Mind”. Jak co roku, częścią Dni Energii  są także bezpłatne wycieczki, na które zabierzemy się ze specjalnego przystanku przy Placu Sejmu Śląskiego. Zobaczymy między innymi ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, energooszczędny kompleks biurowy GPP Business Park, dostrzegalnię przeciwpożarową Lasów Państwowych w Lesie Murckowskim oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych Głównego instytutu Górnictwa. W pakiecie wycieczek, Tauron Ciepło Sp. z o. o. zaprasza na dzień otwarty Zakładu Wytwarzania Katowice – największej elektrociepłowni w Katowicach. Będzie się tam można dostać z Placu Sejmu Śląskiego specjalnym busem od 11.30 co godzinę.

Plenerowe spotkanie na katowickim placu Sejmu Śląskiego to tylko część tegorocznych Dni Energii Miasta Katowice, które rozpoczynają się w piątek 20 września od warsztatów dla uczniów katowickich szkół średnich organizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach przy Zespole Szkół nr 2.

Dzień bez samochodu

Dzień Bez Samochodu przypada na 22 wrześnie – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.

Projekt MUV

Przez cały tydzień promowany będzie również projekt MUV. Jego celem jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego transportu oraz zmiana przyzwyczajeń mobilnościowych, prowadząca przede wszystkim do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz komunikacji miejskiej, roweru lub podróży pieszych. Jednym z obszarów pilotażu będzie katowicka dzielnica Zawodzie i okolice. Narzędzie wypracowane w ramach projektu MUV ma formę bardzo ciekawej dla użytkownika grywalizacji, w której dana dzielnica staje się areną sportową, a mieszkaniec sportowcem. Poprzez aplikację MUV – Mobility Urban Values –  na każdym z etapów, za poruszanie się w sposób zrównoważony i intermodalny przyznawane są punkty. Na koniec gry uczestnicy otrzymają ciekawe nagrody. Pilotaż będzie prowadzony również m. in. w wybranych dzielnicach Rzymu, Amsterdamu, Barcelony oraz Helsinek. Oprócz Katowic w naszej metropolii pilotaż będzie realizowany także w Sosnowcu (Pogoń) i Gliwicach (Osiedle Politechnika).  Projekt MUV został finansowany ze środków unijnych w ramach programu Horyzont2020. Partnerem stowarzyszeniowym w Polsce jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Więcej informacji o rozwiązaniu MUV znajduje się na portalu www.muv2020.eu

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.