Rosnąca łąka / fot. UM Katowice
Reklama

Mieszkańcy Katowic sami będą siać łąki? Miasto rozważa czy uruchomić bankomat nasion kwiatów, z którego mogliby korzystać ci, którzy chcą aby więcej zieleni pojawiło się w Katowicach. Mieszkańcy mogliby sami wysiewać kwietne łąki. To pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej, który zgłosili prezydentowi Katowic.

Radni Beata Bala, Jarosław Makowski, Patryk Białas i Magdalena Wieczorek wystąpili do prezydenta Katowic Marcina Krupy z propozycją stworzenia bankomatu nasion kwiatów przy Zakładzie Zieleni Miejskiej.

– Mieszkaniec pobierałby miarkę nasion wybranych kwiatów – może to być np. mak, rumianek, chaber, maciejka, facelia, len czy onętek – zbiera na upatrzone wcześniej miejsce, by na własną rękę zabrać się do pracy. Spulchnić, posiać, udeptać, podlać, a później po wykiełkowaniu dobrze jest jeszcze wyrwać co drugą siewkę, aby kwiaty miały przestrzeń do wzrostu – napisali radni w interpelacji.

Jak podkreślają wnioskodawcy, łąki kwietne pełnią niezwykle ważną rolę w mieście, korzystnie oddziaływują na środowiska – redukują gazy cieplarniane i smog. Pełnią także ważną rolę pokarmu dla owadów i ptaków, są także ich źródłem schronienia.

Ważną kwestią w przypadku łąki, jest to, że roślinność może rozwijać się tam w sposób spontaniczny, w przeciwieństwie: „do ściśle zaplanowanej zieleni, skoszonych trawników i przyciętych drzewek”.

Obecnie sprawa powstania bankomatu jest analizowana przez Zakład Zieleni Miejskiej.

Radni jednocześnie przypomnieli w swojej interpelacji, że miasto Katowice stara się o tytuł „zielonej stolicy Europy”. Prezydent Katowic powołał nawet specjalny zespół, który zajmuje się tą sprawą.

Tytuł Zielona Stolica Europy (ZSE) jest przyznawany przez Komisję Europejską miastom powyżej 100 tys. mieszkańców za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Sama aplikacja jest oceniana w kilkunastu kategoriach m.in. zieleń miejska, transport, odpady czy hałas.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Katowice starajace sie o tytul Zielonej Stolicy Europy powinny stworzyc projekt „Tysiac drzew” tak jak to robi Warszawa (tam jest milion)albo Budapeszt!!!! Drzewa powinny byc sadzone przy ulicach,dzieki temu moglyby estetycznie odzielac miejsca parkingowe!!! Sadzmy drzewa ludzie,a powietrze bedzie lepsze! To takie proste!

  2. Bardzo mi się ten pomysł Podoba. Wiele miejsc na skwerach przy blokach jest po prostu łysych. Są ludzie którzy mają wolny czas i na pewno wokół swojego miejsca zamieszkania chcieliby mieć ładną trawkę i kwiaty. Jak przejdę na emeryturę też się tym chętnie zajmę.A jest co robić. Po co marnować czas przed telewizorem . Trochę wysiłku też nie zaszkodzi.Katowice to przecież nasz wspólny dom. Cieszy oko że jest coraz piękniejszy.

  3. OK, tylko może urzędnicy i radni zaczną od siebie, np po 1drzewku co roku plus metr łąki, to byłby sukces na miarę misia… a pracownicy „miasta ogrodów” co najmniej gatunki egzotyczne powinni siać i sadzić, jako znawcy tematu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.