Katowice powalczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Prezydent powołał zespół, który ma zająć się współpracą z firmą odpowiedzialną za przygotowanie aplikacji Katowic do tego tytułu. Zieloną Stolicą Europy Katowice chcą się stać w 2022 roku.

Tytuł Zielona Stolica Europy (ZSE) jest przyznawany przez Komisję Europejską miastom powyżej 100 tys. mieszkańców za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi o miasta, które stawiają na zrównoważony rozwój i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.

Aplikacja jest oceniana w kilkunastu kategoriach jak m.in. klimat, transport publiczny, hałas, odpady, zieleń w mieście, gospodarka ściekami, transport publiczny, gospodarka energetyczna czy zarządzanie środowiskiem.

W skład zespołu powołanego przez prezydenta Marcina Krupę, wchodzi niespełna 30 osób.

– Zadaniem zespołu jest współpraca z Wykonawcą dokumentacji aplikacyjnej Katowic do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022 (EGCA2022) poprzez m.in. przekazywanie niezbędnych danych, analiz i opracowań będących w posiadaniu poszczególnych jednostek, jak również udział na poszczególnych etapach przygotowania dokumentacji w spotkaniach roboczych z wykonawcą – czytamy w zarządzeniu powołującym zespół.

EkoKato?

Do tej pory żadnemu z polskich miast nie udało się zdobyć tytułu Zielonej Stolicy Europy. Starały się o to m.in. Wrocław i Warszawa. Co prawda Katowice mają sporo terenów leśnych (według danych GUS z 2015 roku 40 procent), ale to nie oznacza, że są zielonym – w domyśle ekologicznym miastem.

W 2017 roku Katowice znalazły się w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej (według WHO), natomiast w grudniu 2017 Katowice miały być miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Tego dnia – 18 grudnia – według AirVisual, portalu monitorującego w czasie rzeczywistym jakość powietrza, w czołówce znalazły się aż 3 polskie miasta – Katowice, Warszawa i Kraków.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.