Budynek Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 7 / foto: Adrian Tync

Konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków kolejny obiekt z terenu Katowic. Chodzi o budynek przy ul. Juliusza Ligonia 5-7, zarządzany przez Bibliotekę Śląską. Obiekt wzniesiono w okresie międzywojennym, a dziś mieści się w nim kilka instytucji kultury.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/517/2019 budynek przy ul. Juliusza Ligonia 3-5-7. Decyzję w tej sprawie podjęto w czerwcu, a stała się ostateczna przed kilkoma dniami. O wpis do rejestru zabytków wnioskowała Biblioteka Śląska, która administruje budynkiem.

W gmachu mieszczą się m.in. Dział Biblioterapeutyczny, Społeczna Pracownia Digitalizacji oraz Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Swoją siedzibę mają w nim także Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach, Filia nr 1 z Oddziałem Książki Mówionej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz redakcja miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”.

Reklama

Obiekt już wcześniej był uznawany za wartościowy budynek, gdyż znajduje się w gminnej ewidencji zabytków Katowic oraz jest chroniony zapisami w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

To kolejny budynek z terenu Katowic, który wpisano do rejestru zabytków. Wcześniej informowaliśmy, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru kościół pw. Opatrzności Bożej w Zawodziu oraz zabudowę Szybu Wilson przy ul. Oswobodzenia (tutaj).

2 KOMENTARZE

  1. Rzecz jasna, że chodzi o dotacje unijne a nie o otoczenie ochroną prawną obiektu – tempo wpisu do rejestru zabytków na to wskazuje. Kolejny zmarnowany obiekt. W ramach remontu wykonają termomodernizacje z wymianą niedawno wymienianych okien i wyprują wszystko co z oryginału w budynku jeszcze się zachowało, na dachu zamontują fotoogniwa, i pompy cieplne i ogrzewanie geotermalne i jeszcze co nie bądź -zapewne poniosła mnie wyobraźnia ale czy się pomyliłem odpowie najbliższa pszyszłość.
    Koncert życzeń i szwedzki stół – brać ile się da bo Unia daje – przyczyna tak bardzo oddalona od skutku, że nawet goście tej imprezy nie widzą, że płacą ze swoich i przy okazji okradają swoje wnuki – HOHOŁY jedne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.