Reklama

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek wchłonie kolejną miejską instytucję kultury, uchwała w sprawie zamiarów miasta już się pojawiła. Miasto chce połączyć kulturalnego molocha z Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Do połączenia miałoby dojść z dniem 1 lutego 2020 roku. Taki zabieg zdaniem urzędników ma przynieść efekty w postaci: „zwiększenia efektywności realizowanych przez miasto Katowice zadań z zakresu kultury, racjonalizację kosztów związanych z realizacją zadań i funkcjonowaniem Instytucji Kultury, usprawnienia funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury, podniesienia rangi i znaczenia miasta Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej, wzmocnienie potencjału działań realizowanych w związku z posiadanym przez Miasto Katowice tytułem Miasta Muzyki w sieci Kreatywnych Miast UNESCO.”

Reklama

Co ciekawe praktycznie takie same efekty wyliczano w uchwale, gdy KMO było łączone kilka lat temu z Centrum Kultury Katowice. Wtedy – w 2015 roku – mocno argumentację obśmiał ówczesny radny Andrzej Zydorowicz.

– Twierdzenie, że połączenie Miasta Ogrodów z Centrum Kultury wzmocni renomę na arenie międzynarodowej Katowic brzmi śmiesznie. Już widzę jak Paryż, Londyn, Melbourne, Buenos Aires i inne miasta cieszą się, że te dwie instytucje się połączyły i zaczną współdziałanie z miastem Katowice – mówił wtedy radny Andrzej Zydorowicz.

Większy potencjał

Połączenie KMO z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” ma podnieść „potencjał kulturotwórczy” obu instytucji.

– Biorąc pod uwagę zbieżność celów obu instytucji, komplementarność ich programów, a w niektórych przypadkach również zbieżność prowadzonych przez nie działań, należy uznać, iż ich połączenie przyniesie wymierne i wielowymiarowe korzyści. Zharmonizowanie programów obu instytucji, na co pozwoli ich połączenie, zaowocuje efektem synergii, tworząc warunki do lepszego wykorzystania ich potencjału kulturotwórczego oraz poszerzając grupę odbiorców działań instytucji – czytamy w projekcie uchwały.

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” stanie się działem KMO, obecnie mieszczą się obie w tym samym budynku przy pl. Sejmu Śląskiego 2.

– Utworzenie wspólnego zespołu merytorycznego będzie stanowiło istotne wzmocnienie potencjału kreatywnego instytucji, szczególnie w dziedzinie muzyki klasycznej. Docelowo zespół IPiUM „Silesia” stanie się częścią nowego Działu Edukacji Muzycznej – przekonują urzędnicy.

Przyszły Dział Edukacji Muzycznej stanowić będzie zaplecze kadrowe dla Centrum Edukacji Muzycznej – Dom Kilara.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.