Miasto Katowice powinno sfinansować in vitro? Wniosek do budżetu złoży Koalicja Obywatelska

Artur Maciaszczyk

Reklama

Miasto Katowice powinno sfinansować in vitro? Wniosek do budżetu złoży Koalicja Obywatelska zapowiedział Jarosław Makowski, katowickie radny KO. – Klub radnych Koalicji Obywatelskiej, chce ten projekt złożyć do przyszłego budżetu Katowic – deklarował w Studio InfoKatowice.pl Jarosław Makowski. Jak podkreślił to, że są w mniejszości, nie oznacza, iż przestaną się „bić o projekty”, które są „słuszne’’ i „dobrze odbierane przez mieszkańców Katowic”.

– Widać, że przynoszą ten pożądany efekt w postaci większej liczby urodzeń, a jak wiemy, dzisiaj miasto Katowice ma kłopot, kłopot polegający na tym, że bardzo dużo osób wyprowadza się z naszego miasta – mówił Jarosław Makowski.

Według stanu na dzień 31.12.2017 r. liczba osób zameldowanych w Katowicach na pobyt stały lub czasowy wynosiła 281 950, natomiast na dzień 31.12.2018 r. liczba ta wyniosła 278 736. Oznacza to, iż w analizowanym okresie liczba mieszkańców Katowic zmalała o 3 214 osób, tj. o 1,1%. Dla porównania w 2008 roku w Katowicach na pobyt stały lub czasowy zameldowanych było ponad 310 tys. osób.

Generalnie mieszkańcy uciekają z prawie wszystkich dzielnic Katowic. Szczególnie nie chcą mieszkać w takich rejonach jak Dąbrówka Mała, Załęże czy Śródmieście.

– Jest tak, że jeżeli miasto nie będzie dobrym miejscem do życia, miejscem, gdzie jest wysoka jakość jeżeli idzie o infrastrukturę, jeżeli idzie o zieleń, jeżeli idzie o dostęp do przedszkoli i żłobków, to ludzie będą z takiego miasta uciekać. Głosują w tym przypadku nogami i co więcej nie możemy ich za to winić – powiedział szef katowickiej PO.

Jedynymi jednostkami, które w analizowanym okresie odnotowały wzrost liczby mieszkańców są: Kostuchna (wzrost o 3,5 %), Zarzecze (wzrost 2,8 %), Podlesie (wzrost o 1,9 %), oraz Osiedle Paderewskiego – Muchowiec (wzrost o I %).

Przyrost naturalny w Katowicach też jest na dużym minusie. – W ostatnich latach mamy do czynienia z ujemnym saldem przyrostu naturalnego, tj. nadwyżką liczby zgonów nad urodzeniami – czytamy w raporcie przygotowanym dla katowickich radnych. W 2018 na 2 586 urodzeń odnotowano 3 688 zgonów. Co daje wynik  -1 102.

Wynik ujemny Katowice notują od przeszło 10 lat.

Mieszkańcy uciekają z tej dzielnicy Katowic. Pytaliśmy jak tam się żyje. Są problemy (audio)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.