Reklama

Radny chciał szkolenia żeby lepiej pracować dla mieszkańców. Dostał bardzo niefortunną odpowiedź, po której Przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski bije się w pierś i szkolenie zorganizuje. Jak się okazało, jest na nie zapotrzebowanie. 

Radny Dawid Durał (wcześniej KO, teraz Prawo do Katowic) wystąpił o zorganizowanie szkolenia z zakresu urbanistyki. Tak żeby radni byli bardziej świadomi i zorientowani nad czym głosują.

– Interpeluję o zorganizowanie szkolenia dla radnych Miasta Katowice z zakresu urbanistyki. Żaden z radnych, z żadnego klubu, nie posiada wykształcenia kierunkowego w tym zakresie, a podejmujemy bardzo istotne decyzję kształtujące nasze miasto – pokreślił Dawid Durał.

Rajca chciał żeby szkolenie obejmowało m.in. rodzaje i zakresy ustaleń dokumentów planistycznych w gminie, czy omówienie procedury sporządzania dokumentów planistycznych.

Odpowiedź, która przyszła ze strony przewodniczącego rady Macieja Biskupskiego (Forum Samorządowe) nie była delikatnie mówiąc najbardziej fortunna.

– Do tej pory Radni Rady Miasta Katowice nie brali udziału w tego typu szkoleniach, a niejednokrotnie podejmowali decyzje w przedmiotowym zakresie. W sprawach budzących wątpliwości zawsze można zadać pytanie, bądź to na posiedzeniu Komisji, bądź też na sesji Rady Miasta Katowice. Zapewniony jest udział osób właściwych do udzielania wyjaśnień – stwierdził Maciej Biskupski w odpowiedzi skierowanej do radnego Durała. – Ponadto sam ustawodawca nie wymaga od radnych, aby legitymowali się jakimkolwiek wykształceniem, podejmując decyzje w sprawie przedłożonych projektów uchwał, które niejednokrotnie dotykają w istocie skomplikowanej materii – dodaje.

Słowem – radny chciał podnieść swoje kompetencje i swoich kolegów z rady, aby nie byli przysłowiowymi „maszynami do głosowania”, a lepiej rozumieli trudne zagadnienia z zakresu urbanistyki. Usłyszał, że ustawodawca nie wymaga kompetencji od radnego w zakresie tematów, którymi się zajmuje. W końcu zawsze może dopytać urzędnika, który się zna na rzeczy. Z tym, żeby pytać trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Ostatecznie przewodniczący Biskupski na Facebooku wycofał się ze swojej odpowiedzi.

– Oficjalna odpowiedź do radnego zredagowana była jednak niefortunnie. Zwłaszcza akapit o tym, że ustawodawca nie wymaga od radnych wykształcenia kierunkowego w zakresie stanowionego prawa. Treść tego pisma wzbudziła spore kontrowersje, zwłaszcza wspomniany akapit…Z obecnej perspektywy nawet się temu nie dziwię – pisał Maciej Biskupski.

Ostatecznie szkolenie się odbędzie. Chęć udziału zadeklarowali też inni radni Rady Miasta Katowice.

Reklama

1 Komentarz

  1. Brawo dla Pana Dawida jeden normalny radny !!!! A reszta widać ma całe miasto gdzieś tak to wygląda od wielu lat buduję się gdzie tylko sobie życzy deweloper Pan Krupa przyklepie każdy plan z własną ekipą!!! Brawo za odwagę Panie radny Dawidzie!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.