W Katowicach odbyła się już trzecia konferencja dedykowana aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. To dokument, który ma mieć bardzo duże znaczenie dla rozwoju regionu i tego w jakim kierunku będzie podążał. Obecnie największe dochody na Śląsku generuje sektor motoryzacyjny i wydobywczy. W trakcie konferencji, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego rozmawiano o rozwoju branży medycznej oraz odnawialnych źródłach energii.

– Nie chcemy żeby tylko urzędnicy kreowali ten dokument, ale specjaliści z różnych branż – mówił marszałek Jakub Chełstowski, który zaznaczył, że obecnie gospodarcze PKB regionu głównie generuje przemysł samochodowy i wydobywczy.

Reklama

– Chcemy stworzyć w ramach aktualizacji tego dokumentu przestrzeń, dla nowych branż i nowych specjalizacji – podkreślał. Władze regionu potencjał widzą właśnie w branży medycznej i odnawialnych źródłach energii.

– Uważamy, że to może być przyszłość Śląska – mówił marszałek.

Środowisko najważniejsze

Dr hab. Iwona Jelonek, geolog z Uniwersytetu Śląskiego podkreślała, że jeżeli chcemy, aby region się rozwijał i stanowił przykład dla innych to najważniejsza jest walka z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

– Środowisko, jeżeli je zniszczymy, to nie pomoże nam perfekcyjna nauka, nie pomoże nam galopująca gospodarka, a także społeczeństwo, które jest rozumne i mądre – mówiła dr hab. Iwona Jelonek.

Marszałek zapowiedział, że ważne jest aby możliwe do realizacji zadania wpisać do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego.

– Przyszłe RPO (Regionalny Program Operacyjny) pozwoli nam na to, aby te zadania sfinansować – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. Na transformacje terenów poprzemysłowych Unia przeznaczy ponad 5 miliardów euro.

Do końca tego roku będą trwały rozmowy i prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju, gotowy dokument ma zostać przedstawiony w pierwszym kwartale 2020 roku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.