Reklama

Rusza budowa „Pierwszej Dzielnicy” w Katowicach. Osiedle apartamentów przy Strefie Kultury ma liczyć około tysiąca lokali

A. Maciaszczyk

Pierwsza Dzielnica / fot. TDJ Estate
Reklama


Rusza budowa „Pierwszej Dzielnicy” w Katowicach. Osiedle przy Strefie Kultury ma liczyć około tysiąca mieszkań. W pierwszym etapie powstanie ich 265 w trzech budynkach połączonych dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Na poziomie parteru będą umiejscowione lokale usługowe. Pierwszy etap inwestycji przy ulicy Góreckiego będzie gotowy w trzecim kwartale 2021 roku.

Większość pierwszego etapu będą stanowić duże trzy i czteropokojowe mieszkania. Cena za metr kwadratowy ma się wahać od 7 tys. zł (w przypadku kawalerek od 9 tys. zł – te mają mieć od 28 mkw.). Mieszkania – z przeznaczeniem dla rodzin – będą miały metraż od 59 do 95 mkw.

Reklama

– Wysokość budynków to 42 metry, także nie są to jakieś wysokie budynki – mówił Maciej Wójcik z TDJ Estate.

Teren inwestycji / fot. TDJ Estate

W trzech dwunastokondygnacyjnych obiektach największe apartamenty będą umiejscowione na samej górze – mają mieć od 102 do nawet 235 mkw. W sumie garaż podziemny zmieści około 300 pojazdów. Miejsca parkingowe będzie można sobie wykupić na własność i będą to jedyne miejsca postojowe dla samochodów w tym rejonie. Nowe osiedle nie będzie odgradzane, ale nie powstaną przy nim zewnętrzne miejsca parkingowe. Co gdy tych zabraknie?

Przemo Łukasik, architekt projektujący inwestycję ma nadzieję, że mieszkańcy będą porzucać samochody na rzecz komunikacji miejskiej.

Przemo Łukasik / fot. InfoKatowice.pl

–  Jakie będą tendencje, to zobaczymy za kilka lat, każdy dobry projekt powinien się sprawdzić. Widzimy dzisiaj sam NOSPR, czy Muzeum – widać to po uroczystościach – nie zagwarantowały należytych miejsc postojowych i wszyscy cierpimy kiedy widzimy, że ludzie parkują na miejscach, na których parkować poniekąd nie wolno – mówił Przemo Łukasik. Architekt dodał, że tendencją jest minimalizowanie miejsc postojowych, aby wymusić też na mieszkańcach korzystanie bardziej z komunikacji miejskiej lub pieszej – w zależności od możliwości, które daje dana inwestycja.


Posłuchajcie, co powiedział Przemo Łukasik:


W drugim etapie większe budynki

Drugi etap inwestycji to docelowo nawet 6 budynków 18 kondygnacyjnych, które mają w sumie pomieścić około 800 apartamentów. Jeszcze dokładnie nie wiadomo ile będzie miejsc parkingowych ale przewiduje się stosunek jeden do jednego. Decyzja, czy inwestycja ruszy zależy od tego, kiedy uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu i czy miasto weźmie pod uwagę zamierzenia inwestora.

Maciej Wójcik – TDJ Estate / fot. InfoKatowice.pl

– Jeżeli plan ten zostanie uchwalony i dopuści realizacje naszej wizji, koncepcji, którą mieliśmy przyjemność zaprezentować miastu, wówczas ruszymy z inwestycją jak najszybciej – podkreślił Maciej Wójcik. Prawdopodobnie będzie to jeszcze przed zakończeniem pierwszego etapu.

Budynki – ma ich być 5 lub 6 – mają nie przekraczać 55 metrów wysokości. Inwestor TDJ Estate, nie obawia się „zapchania” tej części miasta dodatkowymi samochodami.

– Powstaną dwie dodatkowe ulice, układ będzie bardzo drożny. Nie obawiamy się tego, że jesteśmy w stanie zatkać, mówiąc kolokwialnie, tą część miasta – powiedział Maciej Wójcik.


Posłuchajcie, co powiedział Maciej Wójcik:


 

Reklama

6 KOMENTARZE

  1. Kolejne blokowisko i masa marketingowego belkotu. Wszystko okraszone angloizmami ktore dzialaja juz jak plachta na byka. Na koniec cudowne imie Przemo – co to ma q**a byc, moze jeszcze Lysy i Stefcio niech sie wypowiedza. Zenada, straszna zenada.

    • A co to jest Kuba? Chyba pomyliło ci się p z b. Jesteś typowym maluczkim człowieczkiem, który pluje jadem na lewo i prawo i nic sam nie potrafi. Ci się w głowie coś pomieszało. To jest miasto, a nie jakaś mieścina na wsi.

  2. Aha…taaak…1000 mieszkan i 300 miejsc parkingowych by „wymusic przesiadanie sie do komunikacji miejskiej”? :D:D Powodzenia zycze! 😀 Nowobogaccy kupujacy mieszkania za 500-600 tysiecy bardzo chetnie przesiada sie do tramwaju 😀 Panie Przemo – zejdz Pan na ziemie, bo tworzysz Pan koszmar komunikacyjny!

    • W pierwszym etapie powstanie ich 265 (mieszkań ) w trzech budynkach połączonych dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. I dalej – W sumie garaż podziemny zmieści około 300 pojazdów. Czytamy ze zrozumieniem, natomiast nazywanie każdego mieszkania APARTAMENTEM – to jest żarcik 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie