Zajezdnia autobusowa nie zniknie szybko z ul. Mickiewicza, a centrum Katowic miało się ponoć przesuwać. Chodzi o teren zajezdni autobusowej PKM Katowice, zlokalizowanej na końcu ulicy Adama Mickiewicza. Jakiś czas temu władze miasta dały wyraźny sygnał, że rozważają przeniesienie zajezdni w inne miejsce. Jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, a obecnie trwają prace nad sporządzeniem planu zagospodarowania dla tych terenów. O ich przyszłość zapytał radny miejski Jarosław Makowski – szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Na początku roku wiceprezydent miasta Bogumił Sobula zapewniał, że władze dążą do tego by centrum Katowic przesuwało się w kierunku zachodnim. Deklaracja padła podczas Property Forum Katowice. Chodziło m.in. o tereny obecnej zajezdni autobusowej przy ul. Adama Mickiewicza 59. Zapytanie w sprawie przyszłości tego obszaru wystosował radny miejski Jarosław Makowski (KO), dopytując m.in. o terminy przeniesienia lub likwidacji tej zajezdni oraz przyszłego zagospodarowania terenu.

Reklama

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceprezydent miasta Bogumił Sobula, który podkreślił, że zarówno władze Katowic, jak i spółka PKM Katowice, dostrzegają zasadność przeniesienia zajezdni poza ścisłe centrum miasta. Obecnie trwają prace analityczne, ale nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie nowej lokalizacji.

– Tego typu przedsiębiorstwa jak PKM, z tej powierzchni dość atrakcyjnej dla centrum miasta powinny zniknąć – mówił w 2016 roku Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nie wykluczył wtedy powstania parkingu, centrum handlowego lub biurowca w rejonie ulicy Mickiewicza.

Obecnie, nie ma terminu ewentualnego przeniesienia zajezdni. Wiceprezydent podkreślił, że PKM Katowice obecnie inwestuje (przy udziale środków unijnych) w nowy tabor autobusowy.

Nici z rozbudowy?

Władze Katowic poinformowały też, że nie planują wydawania środków finansowych na modernizację zajezdni autobusowej przy ul. 1 Maja 152 w dzielnicy Zawodzie. Wcześniej mówiło się, że w 2020-2021 PKM ma wybudować nową bazę transportową za nawet 60 mln zł.

Z kolei teren zajezdni przy ul. A. Mickiewicza został objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taką uchwałę podjęła Rada Miasta Katowice już w 2009 roku, a była dwukrotnie zmieniania (w 2013 roku i w 2016 roku).

– Część zachodnia obszaru Śródmieścia, w graniach którego położony jest przedmiotowy teren, została wyodrębniona do oddzielnego procedowania, m.in. z uwagi na potrzebę przeprowadzenia szczegółowej analizy rozwiązań komunikacyjnych, z uwzględnieniem aktualnych warunków rozwojowych centralnej części miasta Katowice oraz aktualności kierunków polityki przestrzennej – podsumował wiceprezydent Sobula.

Miasto ma plany co do ul. Mickiewicza. Powstanie parking, obiekt handlowy lub biurowiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.