W nosie pali, oczy łzawią. Odór zatruwa życie mieszkańcom Katowic. „Mój pies nie wychodzi na dwór”

Artur Maciaszczyk

Reklama

Odór zatruwa życie mieszkańcom Katowic. Po niemal roku mieszkańcy Dąbrówki Małej czują się opuszczeni przez miasto. Cierpią też okoliczne dzielnice i miasta. Smród ciągle paraliżuje życie w tej części Katowic. Mieszkańcy wysyłają sobie informacje na temat smrodu, tak aby sąsiedzi którzy są nieco dalej w porę mogli się przygotować. – Mój pies nie wychodzi na dwór – mówi nam jedna z mieszkanek, która ma problem nawet z wyrzuceniem śmieci. – Nie jestem w stanie przejść kilku metrów – podkreśla.

Co zmieniło się po zeszłorocznych spotkaniach z katowickimi urzędnikami i deklaracjach odnośnie poprawy sytuacji? Niewiele. Smrodu było mniej z powodu zimy, ale był mocno uciążliwy i będzie. Mieszkańcy nie mają już wątpliwości, że wina leży po stronie zakładu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej.

Reklama

– Temat się zaczął w momencie rozbudowy kompostowni – mówi nam jeden z mieszkańców Dąbrówki Małej, chociaż zgodnie wszyscy przyznają, że wcześniej też dochodziły brzydkie zapachy, ale nie w takiej ilości i nie na takie odległości.

Na stronie Miastosmrodu.pl jeden z mieszkańców Sosnowca skrzętnie dokumentuje, to co się dzieje w zakładzie katowickiego MPGK. Na filmach widać jak koparka przekopująca hałdy kompostu wzbija w górę chmurę białego powietrza. Następnie pojawia się smród.

– Możemy doświadczenie zrobić, wywalić kupę gnoju i ruszyć. Zobaczymy, czy będzie śmierdzieć. To nie jest jakaś wielka filozofia – kwituje jeden z zainteresowanych sprawą mieszkańców.

– Zapraszamy pana prezydenta do nas na ogrodzie posiedzieć, wypić kawę – podkreśla inny katowiczanin.

Oprócz samego smrodu i uciążliwości, które powoduje, mieszkańcy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt całej sytuacji. Chodzi o spadek wartości nieruchomości w tym rejonie Katowic. Jak sami twierdzą, mało kto będzie chciał się wprowadzić do miejsca, w którym pojawia się taki smród, że powoduje u mieszkańców wymioty.

Więcej w materiale audio/wideo.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.