Marcin Krupa na spotkaniu opłatkowym w Archidiecezji Katowickiej / fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski
Reklama

Parafie dostaną pieniądze od miasta na remonty. Znajdą się fundusze na zabytkowe organy w Katowicach-Załężu, to właśnie o nie starał się od dłuższego czasu radny Józef Zawadzki z Forum Samorządowego. W sumie fundusze od miasta otrzyma pięć podmiotów, w tym cztery sakralne.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice rajcy będą głosować nad uchwałą: „w sprawie udzielenia dotacji z budżetu miasta Katowice na rok 2019 na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.” W sumie mówimy o kwocie ponad miliona złotych.

Pieniądze przyznawane są co roku na zabytkowe obiekty na terenie miasta. W tym roku pieniądze otrzyma też jeden obiekt nie sakralny. Kto dokładnie i na co otrzyma pieniądze?

260 tys. zł – Rzymskokatolicka Parafia pw. Św.Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach – Dębie. Fundusze zostaną przeznaczone na zabezpieczenie i wzmocnienie konstrukcji i pokrycia dachu wieży oraz wymiana drewnianych podestów i schodów kondygnacji w wieży kościoła, remont i konserwacja wieży na poziomie dzwonów, a także wymiana konstrukcji i pokrycia daszków nad wejściami do kościoła i kaplicą zewnętrzną na elewacji absydy prezbiterium kościoła oraz wymiana obróbek blacharskich daszków, gzymsów i zwieńczeń elewacji kościoła.

400 tys. zł – Rzymskokatolicka Parafia Katedralna pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont konserwatorski elewacji kopuły, wymiana pokrycia dachu, remont konstrukcji dachowej gmachu Archikatedry.

200 tys. zł – Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie zewnętrznej stolarki drzwiowej Bazyliki pw. Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach.

Ponad 121 tys. zł otrzyma Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Józefa w Katowicach-Załężu. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację organów kościoła. To właśnie o pieniądze na te organy wnioskował katowicki radny Józef Zawadzki z Forum Samorządowego. Rajca miał nawet remont organów wypisany w swojej ulotce wyborczej. W listopadzie 2018 roku informowaliśmy o tym, że proboszcz parafii Św. Józefa  prosił radnego o „załatwienie sfinansowania w całości” remontu organów. To koszt około 500 tys. zł.

50 tys. zł – czyli najmniejszą kwotę otrzyma Wspólnota Mieszkaniowa budynku mieszkalnego przy ul. Stanisława Kobylińskiego nr 5 w Katowicach. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont elewacji. 

Proboszcz pisze do katowickiego radnego. Prosi o „załatwienie sfinansowania w całości” remontu organów

 

 

Reklama

1 Komentarz

  1. „Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga” Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.