Monitor jakości powietrza / fot. UM Katowice
Reklama

Katowice uruchamiają system monitorowania powietrza. Na razie w 20 lokalizacjach uruchomiono 20 czujników i 20 monitorów, które zostały zamontowane przy żłobkach, szkołach i innych miejskich instytucjach. Docelowo czujników ma być 127, a system stworzony w ramach europejskiego projektu AWAIR ma kosztować 590 tys. zł.

Pierwotnie urząd planował, że czujniki pojawią się jeszcze w 2017 roku, o samym projekcie mówiło się już w 2016 roku. Niestety, dopiero teraz pojawiła się pierwsza partia czujników. Na monitorach, które im towarzyszą prezentowane są stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Reklama

– Czujniki powietrza pojawiły się już w 20 lokalizacjach. To pierwsza partia urządzeń, które zbierają informacje prezentujące na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni wykorzystując KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.

Docelowo katowicki program będzie wyposażony w największą w kraju liczbę czujników, które stanowią własność miasta (0,77 czujnika na km2). Koszt realizacji projektu to ponad 290 tys. euro. Projekt zakłada montaż 127 czujników i 154 monitorów na terenie Katowic do marca 2019 roku.

O wykonanie oraz wdrożenie oprogramowania obsługującego dane pomiarowe zadba firma Evertop, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych systemów informatycznych.

– Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie odbywać się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej – tłumaczy Maciej Borkowski, dyrektor handlowy firmy Evertop.

Za produkcję i montaż stacji pomiarowych oraz ekranów odpowiedzialna jest firma Beskid Instruments, której rozwiązania wykorzystywane są już w Pszczynie, Bochni, Żywcu czy Żorach.

– Specjalizujemy się w produkcji i dostawie punktów pomiarowych, a następnie ich montażu i utrzymaniu. W tej chwili żadne miasto w Polsce nie będzie mogło się pochwalić tak rozbudowaną siecią monitoringu powietrza, jaka powstaje w Katowicach. W innych miejscowościach urządzeń jest maksymalnie ok. 15-20 – mówi Marek Stopka, założyciel Beskid Instruments. – Warto zaznaczyć, że w mieście zainstalowane zostaną nie pojedyncze czujniki, a całe stacje pomiarowe, gotowe do ewentualnego rozbudowania o kolejne elementy. Dzięki temu będzie można w przyszłości badać stężenia także innych parametrów środowiskowych, np. dwutlenku azotu – dodaje producent.

Lista zamontowanych czujników w pierwszym etapie projektu:

Nazwa Miasto Ulica Urządzenia
Dom Dziecka Stanica Katowice Plebiscytowa 46 CZ+M
Dom Dziecka Tęcza Katowice Rybnicka 1 M
Dom Dziecka Zakątek Katowice Brynowska 70 a CZ+M
Dom Pomocy Społecznej „Przystań” Katowice Ks. Bpa. Adamskiego 22 M
Dom Pomocy Społecznej „Zacisze” Katowice Traktorzystów 42 CZ+M
Urząd Miasta Katowice Katowice Francuska 70 CZ
Kemping 215 Katowice Trzech Stawów 23 CZ
Miejski Dom Kultury Południe Katowice Stellera 4 CZ
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Grzegorzka Katowice Grzegorzka 2 CZ+M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Marcinkowskiego 13 a Katowice Marcinkowskiego 13 a M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Ordona 3a Katowice Ordona 3a M
Ośrodek Sportowy Kolejarz Katowice Alfreda 1 CZ
Przychodnia nr 1 Katowice Mickiewicza 9 CZ+M
Przychodnia nr 3 Katowice PCK 1 CZ+M
Urząd Miasta Katowice Katowice Rynek 1 M
VIII Liceum Ogólnokształcące Katowice 3 Maja 42 CZ
Oddział Żłobka Miejskiego ul.Ligonia 43 Katowice Ligonia 43 CZ+M
Straż Miejska Katowice Żelazna 18 CZ+M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Szeptyckiego 1 Katowice Szeptyckiego 1 M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Uniwersytecka 15 Katowice Uniwersytecka 15 CZ+M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Wojciecha 23a Katowice Wojciecha 23a CZ+M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Zadole 24a Katowice Zadole 24a M
Zespół Szkół Ekonomicznych Katowice Raciborska 3 CZ
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Bytomska 8a Katowice Bytomska 8a CZ+M
Oddział Żłobka Miejskiego ul. Tysiaclecia 45 Katowice Tysiąclecia 45 M
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 Katowice Mikołowska 131 CZ
Zespół Szkół Zawodowych nr 3 Katowice Szopienicka 66 CZ
Oddział Żłobka Miejskiego Al. Krzywoustego 9 Katowice Krzywoustego 9 M
Schronisko dla bezdomnych zwierząt Katowice Milowicka 1B CZ
Reklama

5 KOMENTARZE

  1. Nareszcie sensownie wydane pieniądze? Pytanie : a co będzie z tymi wynikami pomiarów? do kosza czy konkretne wnioski i niezwłoczne działania ?, Wtedy dopiero się dowiemy czy ważniejsze będzie nasze zdrowie czy dach albo organy w kościele.

  2. Walnęli czujnik przy Domu Kultury w Zarzeczu, który de facto z 3 stron jest otoczony polami. Ale w Podlesiu pod szkołą podstawową, gdzie jest jak w komorze gazowej, się nie odważyli, choć była taka propozycja ze strony mieszkańców. Reszty lokalizacji nie sprawdzam, bo to mi już wystarczy. Pic na wodę. Może w Lesie na Ochojcu dadzą czujnik? Albo na Wzgórzu Wandy. Będzie wyglądało, że żyjemy w ekologicznym raju. A jak jest, każdy wie i żaden news czy czujnik w polu tego nie zmieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.