Miasto wykupi 31 budynków za ponad 32 mln zł. To realizacja obietnicy wyborczej prezydenta Marcina Krupy złożonej jeszcze przed jego pierwszą kadencją. W sierpniu w tej sprawie w magistracie pojawili się mieszkańcy. Ostatecznie jak zapowiada miasto, 31 budynków zostanie przejętych przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej do końca marca 2019 roku.

8 listopada br. została zawarta przedwstępna umowa zakupu z zasobu Spółdzielni Mieszkaniowej DOM Sp. z o.o. przez Miasto Katowice 31 budynków z 612 lokalami mieszkalnymi. Kwota całości transakcji wyniesie 32,25 mln zł.

– Interes mieszkańców jest dla nas najważniejszy, dlatego zainicjowaliśmy trójstronne negocjacje, które prowadziliśmy od dwóch lat, żeby pomóc mieszkańcom. Mieszkania zostaną włączone do zasobu komunalnego miasta i będą sukcesywnie przejmowane w zarząd Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Oznacza to w praktyce, że każdy chętny lokator będzie mógł wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach – czyli o wiele bardziej korzystnych niż te, które proponowała SM DOM Sp. z o.o. Co ważne, wykupić mieszkanie będzie można w dogodnym dla siebie terminie – informował mieszkańców Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

W listopadzie 2014 roku Marcin Krupa, wówczas jeszcze kandydat w walce o fotel prezydenta Katowic zobowiązał się do pozyskania mieszkań zakładowych Zakładów Metalurgicznych „Silesia”. Podpisał się nawet pod porozumieniem w tej sprawie. Mieszkania zostały sprzedane prywatnej firmie, bez wiedzy lokatorów. Mieszkańcy po 4 latach od obietnicy prezydenta pojawili się w magistracie, obawiali się, że w sprawie nic się nie dzieje. W sierpniu magistrat odwiedziło kilkadziesiąt osób.


Posłuchajcie, co mówili nam mieszkańcy w sierpniu tego roku:


– Przyszliśmy do pana prezydenta żeby powiedział dlaczego nie wykonał swoich zobowiązań wobec mieszkańców – mówiła nam wtedy Wiesława Jaworska, przewodnicząca Stowarzyszenia Obrony Lokatorów. Opowiedziała nam historię 80-letniej mieszkanki jednego z budynków, która musiała szukać mieszkania na wynajem, bo nie była w stanie utrzymać lokalu po podwyżce.

– Jeżeli dostanie pan 1600 zł czynszu, do tego trzeba to mieszkanie ogrzać plus media, a to są emeryci, którzy mają po 1500-1600 zł emerytury. To niech mi pan powie, kogo jest stać żeby tam zamieszkać? – pytała retorycznie Jaworska.

Porozumienie z Marcinem Krupą

Wygląda na to, że sprawa zmierza ku oczekiwanemu przez mieszkańców końcowi.

30 listopada, zostało wydane zarządzenie prezydenta Katowic o nabyciu do zasobu Miasta Katowice praw do nieruchomości położonej przy ul. Norwida 9 w Katowicach. Oznacza to, że do 30 grudnia zostanie zawarta umowa zakupu budynku przy ul. Norwida 9, w którym znajduje się 15 lokali. Miasto zapłaci 499.786 zł. Będzie to pierwsza transza wykupowanych lokali.

– Zakończenie wykupu całego zasobu objętego umową przedwstępną planowane jest do końca marca przyszłego roku. Wykup mieszkań w transzach wynika z konieczności przeprowadzenia złożonej procedury przygotowania tak dużego zasobu oraz dostosowania organizacyjnego KZGM do jego przejęcia – poinformowali katowiccy urzędnicy.

Przejęte budynki będą wymagały remontów.

Obietnica wyborcza dogoniła Marcina Krupę. Gdy mieszkańcy przyszli do Urzędu Miasta, to prezydent się z nimi nie spotkał (audio)

1 Komentarz

  1. Nie pytam, kto pokryje minus tej prywatnej transakcji Marcina Krupę i prywatne osoby. Marcin Krupa??? To właśnie jest kryminalna korupcja na usługach polityki. Czy prokuratura została już o tym powiadomiona?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.