Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radni Forum Samorządowego przeciwko inwestycji na terenie Chorzowa. Chodzi o okolice Parku Śląskiego i planowane osiedle mieszkaniowe przez spółkę Green Park Silesia w rejonie ulicy Targowej. Radni przygotowali apel skierowany do chorzowskich samorządowców. 

Inwestor – Green Park Silesia – chce zbudować w rejonie ulicy Targowej 15 budynków mieszkaniowych wielorodzinnych (1100 mieszkań o powierzchni od 28 do 110 metrów kwadratowych). Zaprojektowane budynki w sąsiedztwie Parku Śląskiego mają mieć wysokość od 5 do 9 kondygnacji. Na ich budowę nie pozwala plan miejscowy, ale Green Park Silesia chce wykorzystać do tego furtkę, którą daje tzw. specustawa deweloperska, stworzona z myślą o programie Mieszkanie Plus, dała możliwość ruchu deweloperom. Ostatecznie o możliwości budowy osiedla zdecyduje Rada Miasta Chorzów.

Katowice apelują

To właśnie chorzowski samorząd rozstrzygnie sprawę, co nie oznacza, że katowicki będzie siedział cicho. Radni Forum Samorządowego chcą przyjęcia przez Radę Miasta Katowice apelu w sprawie planowanej inwestycji. Apel kierowany jest do prezydenta Chorzowa oraz do tamtejszej rady miasta.

Reklama
Wizualizacja inwestycji przy ulicy Targowej / fot. BIP UM Chorzów

– Park Śląski to jeden z najważniejszych terenów w naszym regionie. Park jest unikatową „oazą zieleni” zlokalizowaną pośrodku kilkumilionowej Metropolii. Od blisko 70 lat Park służy mieszkańcom śląska, będąc miejscem rekreacji, a także ważnych wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym – czytamy w apelu do prezydenta Chorzowa. – Planowane inwestycje negatywnie wpłyną na Park i jego bezpośredni otoczenie. Budowa osiedla spowoduje konieczność dużej wycinki drzew, co pogorszy stan środowiska w tym obszarze. Inwestycja może również negatywnie wpłynąć na ekosystem Parku Śląskiego – przekonują rajcy.

Apel w sprawie inwestycji

W apelu podniesiono też problem zbyt dużej ilości samochodów, która już blokuje ulicę Bytkowską, a to właśnie nią mieszkańcy nowych budynków będą dojeżdżali do domów.

– Trudności komunikacyjne wynikające z tego tytułu mogą być dla nas wszystkich tragiczne w skutkach, a jakość życia mieszkańców Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Katowic znacząco się pogorszy – podkreślają autorzy apelu.

O tym, czy dokument zostanie przyjęty zdecydują radni na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice.

Przy Parku Śląskim ma powstać nowe osiedle. Są protesty, a inwestor sam ze sobą rozmawia i wysyła odpowiedzi do dziennikarzy

1 Komentarz

  1. Myślę, że dokument zostanie przyjęty…tym bardziej, że Radni Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Katowice już tydzień wcześniej podpisali takie właśnie stanowisko wobec tej inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 1 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.