Tramwaj na Południe: pojedzie pod oknami mieszkańców? O tzw. „Tramwaju na Południe” w Katowicach wiele się mówiło i chyba jeszcze więcej się powie. Inwestycja pierwotnie miała być oddalona od bloków, żeby nie wywoływać niepotrzebnych niepokojów społecznych. Miała przebiegać obok plebani i terenów inwestycyjnych należących do jednego z deweloperów. Od kilku miesięcy mieszkańcy ulicy Bażantów 22 walczą z katowickimi urzędnikami, bo ci chcą zmienić przebieg trasy linii i przeprowadzić ją pod ich blokiem. Jak twierdzą katowiczanie, w magistracie nie byli w stanie wyjaśnić im, co wywołało proponowaną zmianę trasy, a urzędnicy zapytani przez nas o dokumenty, po prostu milczą.

Wiele kontrowersji wywołuje końcowy odcinek linii, pomiędzy osiedlem Odrodzenia, a ulicą Bażantów. Pierwotnie miał przebiegać wzdłuż ulicy Radockiego i dalej na południe przy plebani Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i inwestycji firmy Opal (Park Bażantów). Tam powstają apartamentowce. Trasę chcą przesunąć urzędnicy i teraz mieszkańcy Bażantów 22 walczą żeby pod ich klatkami nie poprowadzono linii. Pojechali do magistratu, spotkania sami też protokołowali.

– Gwarantuje, że każdy zwolennik tego tramwaju gdyby usłyszał, że nagle ta linia będzie przebiegać 20 m od jego mieszkania od razu by zmienił zdanie. Chodzi przede wszystkim o nasz spokój i bezpieczeństwo – mówi Damian Głaz, jeden z protestujących mieszkańców. – Patrząc długo terminowo nie będzie już to cichy tramwaj bo jak wiemy wszystko się zużywa i przynosi to ogromny hałas – dodaje.

Wiadomo, że “górnicy”

Reklama

Jak podkreślają mieszkańcy, dużo im mówiono na temat zmiany trasy, ale nie padały żadne konkrety, jeżeli chodzi o przyczyny. Dokumentów też nikt nie przedstawił.

– Już na pierwszym spotkaniu pan Wiceprezydent (Bogumił Sobula – red.) świadomie bardziej lub mniej powiedział nam o jakiejś informacji, która pochodzi – jak to nazwał kolokwialnie – “od górników” – a która jest kluczową dla podjęcia decyzji o zmianie przebiegu linii tramwajowej – mówi Dominika Kardasz, także mieszkanka Bażantów 22. – Informacja rzekoma sprawiła, że zmiana wynika z jakichś bliżej nieokreślonych przyczyn, które uniemożliwiają budowę pętli wokół szybu Zygmunt, co z kolei powoduje zmianę kształtu pętli, a co za tym idzie zmianę promienia zakrętu, w który na ową pętlę wchodzi tramwaj. To z kolei jest przyczyną zmiany trasy, ponieważ podobno przez tę “techniczne uwarunkowania” nie ma na tyle miejsca aby linia nadal mogła przebiegać w dotychczasowym miejscu – dodaje.

O te przyczyny i kto wydał stosowny dokument o warunkach technicznych uniemożliwiających budowę pętli wokół szybu Zygmunt dopytywali mieszkańcy na spotkaniu, dopytywali też w projektach protokołów, które im przesłano. Takiej informacji nie otrzymali.

Zapytaliśmy w magistracie o przebieg trasy i dokumenty pokazujące, że zmiana jest potrzebna. Dopytywaliśmy też, dlaczego w ogóle proponuje się inny przebieg trasy w rejonie ulicy Bażantów, na wypadek gdyby miasto takich dokumentów nie potrafiło przedstawić. Urząd wolał schować głowę w piasek – na żadne z pytani nie uzyskaliśmy odpowiedzi od Ewy Lipki, rzecznik katowickiego magistratu.

Konkrety po wyborach?

Na początku czerwca Urząd Miasta Katowice poinformował dziennikarzy, że rozmawia z mieszkańcami i spowodowało to potrzebę zmiany terminu realizacji umowy ze Sweco Consulting, firmą odpowiedzialną za wykonanie m.in. projektu budowlano-wykonawczego inwestycji z 16.10.2018 r. na 16.10.2019 r. To 12 miesięcy później.

– Chcą sprawę przeciągnąć do przyszłego roku, bo w listopadzie są wybory. Potem zrobią co chcą – mówi nam jeden z mieszkańców ulicy Bażantów 22.

Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest obecnie na 110 mln zł, podróż z Kostuchny do Rynku, według szacunków miasta, wyniesie w godzinach szczytu tylko 20-24minuty. Wzdłuż liczącej ok. 5,2 km długości trasy planowane jest ulokowanie 6 przystanków oraz ścieżki rowerowej wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. i co dalej ? JUŻ PO WYBORACH ( Może KAŁUŻA SPEŁNI OBIETNICĘ I POKAŻE, ŻE WSZYSTKO DLA DOBRA MIESZKAŃCÓW!!!!! NIE DLA KLERU . KAŁUŻA POKAŻ NA KIM CI ZALEŻY!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.