Muzea z województwa śląskiego właśnie poparły protest i żądania płacowe pracowników Muzeum Historii Katowic. Chodzi m.in. o podwyżki i wymianę starego zużytego sprzętu służbowego. Akcja protestacyjna w MHK ma się odbyć w najbliższą sobotę podczas Nocy Muzeów. Negocjacje między związkowcami a dyrektorem muzeum nadal trwają.

Jak informowaliśmy na początku tygodnia w Muzeum Historii Katowic trwa spór zbiorowy pomiędzy pracownikami – reprezentowanymi przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” – a dyrektorem placówki. Pracownicy żądają m.in. podwyżek o 800 zł brutto, przyznania ekwiwalentu na strój reprezentacyjny, włączenia premii regulaminowej do podstawy wynagrodzenia oraz wymiany zużytego służbowego sprzętu komputerowego na nowy.

Przewidziano także akcję protestacyjną na sobotę 19 maja w Noc Muzeów (będzie polegała na informowaniu o problemach płacowych pracowników MHK, pojawią się m.in. banery, ulotki, koszulki). Rozmowy związkowców z dyrektorem muzeum nadal trwają.

„Jest źle”

Mówiąc wprost: jest źle. Chcielibyśmy godnie zarabiać, a nie dorabiać za tak niskie płace. Pracownikom zależy, by nie odchodzić z muzeum, ale nadal tu pracować. W swoją pracę wkładają wiele zaangażowania i pasji, ale chcą móc się z utrzymać ze swoich pensji, co obecnie jest bardzo trudne – mówią nam pracowniczki muzeum Agnieszka Hiltawska i Weronika Cygan i Monika Nawrot.

– Samo „poklepywanie po plecach” to za mało. Tym muzealnik rachunków nie zapłaci – dodaje Michał Dzióbek, również pracownik MHK.

Dziś otrzymaliśmy od dwóch anonimowych pracowników MHK informację o ich zarobkach. Twierdzą, że pensje są „urągające i rażąco niskie” (gdyż w wielu przypadkach – np. po 15 latach pracy – nie przekraczają 2000 złotych netto miesięczni). Otrzymaliśmy dwa przykłady:
1830 zł netto (1592 zł netto bez wysługi lat) na stanowisku opiekuna ekspozycji, staż pracy 29 lat;
1960 zł netto (1799 zł netto bez wysługi lat) na stanowisku referenta, staż pracy: 13 lat.

To pieniądze, za które ciężko się utrzymać zwłaszcza, gdy wszystko drożeje.

Śląscy muzealnicy popierają protest

Pismo z poparciem

W dniu 15 maja protest został poparty przez inne muzea z terenu województwa śląskiego. Stosowną uchwałę, popierającą wszelkie działania związkowców z MHK, podjęła Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Muzeów Województwa Śląskiego. Organizacja zrzesza pracowników z muzeów z Zabrza, Rudy Śląskiej i Chorzowa.

Jak podkreśla Piotr Wybraniec z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Muzeów Województwa Śląskiego, organizacja popiera wszelkie działania związkowców z katowickiego muzeum oraz solidaryzuje się z przedstawionymi postulatami. Wspomina także o „katastrofalnie niskich wynagrodzeniach” pracowników muzeów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.