Miasto chce spełnić trzy postulaty pracowników Muzeum Historii Katowic, ale nie ten najważniejszy dotyczący podwyżek. Pracownicy mówią, że zarabiają mało i domagają się m.in. 800 zł brutto podwyżki. Z tym jednak miasto ma problem.

W poniedziałek informowaliśmy o sporze zbiorowym pracowników muzeum z dyrektorem. Muzealnicy domagają się 800 zł podwyżki (brutto), włączenia premii regulaminowej do pensji zasadniczej, wymiany starego i zużytego sprzętu komputerowego na nowy oraz przyznania ekwiwalentu na reprezentacyjny strój.

Sytuacja finansowa ponad połowy pracowników Muzeum Historii Katowic – miejskiej instytucji kultury – jest ciężka. Chodzi o wypłaty, które u ponad połowy pracowników nie przekraczają 2000 PLN netto miesięcznie (nawet w przypadku ponad dziesięcioletniego stażu pracy!). Część płac jest rażąco niska (gdyby nie wliczać premii regulaminowych, to pensje nie sięgają nawet wysokości płacy minimalnej!) – poinformowała Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Muzeum Historii Katowic.

Będzie spotkanie ze związkowcami

W dniu dzisiejszym ma się odbyć spotkanie związków zawodowych i przedstawicieli miasta, na którym zostanie zaprezentowane stanowisko magistratu.

Reklama

– Odpowiedzieliśmy pozytywnie na trzy postulaty związków zawodowych działających w imieniu pracowników Muzeum Historii Katowic, które dotyczyły: zmiany w regulaminie, wymiany sprzętu komputerowego (którego wymiana jest w trakcie), a także uwzględnienia ekwiwalentu na stroje służbowe – poinformowała Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta Katowice. – Jednocześnie w sprawie podwyżek dla wszystkich pracowników urzędu i jednostek podjęto porozumienie ze związkami zawodowymi na podstawie, którego zabezpieczone są środki w budżecie miasta, umożliwiające przyznanie podwyżek co 2 lata – kolejna w 2019 roku (poprzednie były w 2017 roku) – dodaje.

– Wymiana 15-letnich komputerów na 10-letnie komputery, to żadna modernizacja – mówi nam jeden z pracowników Muzeum Historii Katowic.

Wspomniany pracownik podkreślał w rozmowie z nami, że 200 zł podwyżki brutto, specjalnie nie poprawi sytuacji bytowej pracowników MHK.

Tutaj warto zaznaczyć, że pracownicy muzeum na chwilę obecną nie rozważają strajku, choć taki histeryczny przekaz pojawił się w niektórych mediach. Ich ewentualny protest ma być akcją informacyjną w trakcie Nocy Muzeów. Akcja ma dotyczyć złej sytuacji płacowej pracowników Muzeum Historii Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.