Lokalizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Bocheńskiego w Katowicach
Reklama

20 zespołów powalczy w konkursie na koncepcję dla stadionu miejskiego w Katowicach. Wybrano 20 zespołów, które wezmą udział w konkursie na przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu sportowego stadionu miejskiego w Katowicach. Małymi kroczkami, ale stadion coraz bliżej.

Konkurs na zlecenie Urzędu Miasta Katowice przeprowadza oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Oceniono właśnie wnioski w konkursie, w tym wybrano 20 podmiotów, które wystartują w konkursie – wśród nich są firmy zagraniczne. 20 zespołów tworzy 28 pracowni architektonicznych.

Reklama

Pomimo tego, że konkurs odbywa się później niż pierwotnie zakładano, to w I kwartale 2021 ma zostać otworzony stadion miejski – ta data się nie zmieniła.

– Wśród firm, które wezmą udział w konkursie są dwa podmioty z Katowic, ale także firmy zagraniczne. Pojawił się także projektant Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, czy firma znana z projektów Stadionu Narodowego w Warszawie, Stadionu Miejskiego we Wrocławiu i stadionu Legii w Warszawie. Tak szerokie i doświadczone grono daje szansę realizacji doskonałego i funkcjonalnego projektu w Katowicach – informuje magistrat.

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, podstawowa stadionu to 12 000 indywidualnych miejsc siedzących z możliwą rozbudową do docelowych 15 000 indywidualnych miejsc siedzących. Wszystkie miejsca będą zadaszone. Oprócz stadionu i kompleksu boisk przewidziano też lokalizację odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, stworzenie ciągów pieszych, elementów małej architektury i oświetlenia oraz stworzenie dodatkowego pola treningowego dla bramkarzy o wymiarach 20 x 30 metrów. Do obiektu stadionu ma także przylegać hala sportowa o pojemności ok. 2500-3000 widzów. Prognozowane źródła finansowania inwestycji to środki własne oraz inne zwrotne instrumenty finansowe.

Kompleks sportowy powstanie u zbiegu ul. Dobrego Urobku i Bocheńskiego, którego dodatkowym atutem jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru miasta.

– Mając na uwadze potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków dla szkolenia kadry juniorów – w tym m.in. kilkuset podopiecznych Akademii Piłkarskiej „Młoda GieKSa” – oraz zwiększenie miejskiej bazy sportowej podjąłem decyzję o opracowaniu koncepcji z większą ilością boisk. Planujemy, by przy stadionie powstało sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich (tj. 105 x 68 m) – część z naturalnej murawy, część z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Rozważamy zadaszenie części dodatkowych boisk – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Takie rozwiązanie będzie także korzystne dla mieszkańców poszczególnych dzielnic Katowic, korzystających z obiektów dzielnicowych. Obecnie dzielą się obiektami z klubami sportowymi. Chcemy, żeby w dzielnicach było więcej czasu na rozgrywki amatorów – dodaje prezydent.

Planowany obiekt ma pozwoli szkolić i trenować zawodników, którzy osiągają co raz lepsze wyniki. – Budujemy wielką GieKSę. Stawiamy na klub, na markę i budujemy ją w formie klubu wielosekcyjnego. Utożsamianie się mieszkańców z  GKS-em jest silne. Stawianie na GKS to dobra inwestycja, co potwierdzają ostatnie sukcesy sportowe – wicemistrzostwo hokeistów czy dobre mecze piłkarzy – mówi Marcin Krupa. Przypomnijmy, że w barwach klubu GKS grają piłkarze, piłkarki, siatkarze, hokeiści, a także dzieci i młodzież.

Do 5 czerwca 2018 roku prace powinny być złożone, tak by 13 czerwca móc rozstrzygnąć konkurs. Zwycięzca w konkursie otrzyma 50 tys. zł  oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przygotowano także nagrody dla drugiego i trzeciego miejsca, kolejno 30 tys. zł i 20 tys. zł.

Harmonogram budowy stadionu

Zadania zrealizowane:

 • Przeprowadzenie badań geologicznych dla nowej lokalizacji
 • Opracowanie założeń przez zespół roboczy ds. przygotowania wytycznych technicznych do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy stadionu miejskiego dotyczyły usytuowania przy stadionie dwóch boisk treningowych
 • Wyłonienie wykonawcy – katowickie biuro SARP – opracowania obejmującego materiały wyjściowe dla przygotowania konkursu na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu sportowego stadionu miejskiego w Katowicach oraz ogłoszenie w/w konkursu.

Zadania do zrealizowania:

 • Rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu sportowego stadionu miejskiego w Katowicach w czerwcu 2018 roku,
 • Negocjacje umowy na prace projektowe, których opracowanie powinno trwać ok. 12 miesięcy i powinno się zakończyć w połowie 2019 roku,
 • Planowana data ukończenia prac budowlanych to koniec I kwartału 2021 roku – tak, by stadion miejski był gotowy do rozgrywek rundy wiosennej.

Lista podmiotów startujących w konkursie:

 1. BCS GmbK Martin Jubelt – Niemcy
 2. 2 RS Architekci Sp. z o.o. – Ruda Śląska
 3. Pracownia Projektowa Janusz Pachowski – PPIP – Izabelin
 4. Krzysztof Janus Archimedia Pracownia Architektoniczna Architekci i inżynierowie – Poznań
 5. APA Czech_Duliński_Wróbel Agencja Projektowa „Architektura” sp. z o.o.- Kraków
 6. JEMS Architekci Sp.z o.o. – Warszawa
 7. DEDECO sp. z o.o. DEDECO sp. z o.o. „Szczecin” Sp.k. – Szczecin
 8. 1) JSK Sp. z o.o. – Warszawa, 2) Biuro Usług Architektonicznych Profil Chorzów
 9. 1) EOVASTUDIO SLP – Sewilla 2)GmasP (Goberna Perez & Asociados SL) – Walencja, 3) U.T.E. Cristina Goberna-Urtzi Gra- Hiszpania
 10. 1) LAP Studio Sp. z o.o. – Warszawa, 2) STOPROCENT Architekci s.c.- Warszawa
 11. Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne – Radom
 12. PERBO Inwestycje Sp. Z o.. Sp.k. – Kraków
 13. MD Polska sp. z o.o. – Szczecin
 14. AND Investment Sp. z o.o. – Katowice
 15. MAZM sp. z o.o. – Warszawa
 16. BAUREN Renke Piotr – Rybnik
 17. PIG Architekci Sp. z o.o. – Warszawa
 18. 1) 90 architekci s.c. – Warszawa, 2) GMT Sp. z o.o.- Mysłowice
 19. 1) Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe – Katowice, 2) ArchiQuest Michał – Kraków
 20. 1) P.A.Nova Sp.zo.o. – Gliwice, 2)DiG Sowińscy Architekci Sp.j.- Gliwice
Reklama

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.