Wycięte drzewa / fot. Jerzy Machura / Nadleśnictwo Katowice

Powietrze zatruło drzewa na osiedlu Witosa i trzeba je wyciąć. Nadleśnictwo Katowice odnowi las. Na osiedlu Witosa w Katowicach drzewa praktycznie sąsiadują z osiedlem, ale teraz się tam sporo dzieje. Teren często spacerowy, służący biegaczom i posiadaczom psów wzbogaci się o nowe drzewa. Stare umierają szybciej niż powinny, z powodu m.in. smogu i dlatego są usuwane.

Na powierzchni 3,6 ha lasu prowadzone są prace związane z odnawianiem uprawy leśniej. Najpierw trzeba jednak wyciąć stare drzewa.

– Wycinane są głównie brzozy brodawkowate, które ze względu na swój wiek (88 lat) zaczynają już same obumierać. W naturalnych warunkach przeciętny czas życia brzóz wynosi ok. 100 -120 lat. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkamy w rejonie, w którym zanieczyszczenie powietrza spowodowane działalnością człowieka utrzymujące się przez dziesiątki lat było tak wysokie, i nadal należy do najwyższych w kraju, że skutkuje to istotnym obniżeniem żywotności drzew – wyjaśnia Czesław Greń, leśniczy z Leśnictwa Panewniki.

W miejsce usuniętych drzew prowadzone będą w przyszłym roku nasadzenia nowych. Pozostawione stare dęby i buki mają stanowić osłonę dla młodego pokolenia drzew.

Z powodu prac, które mają jeszcze się toczyć około 3 miesiące, będą obowiązywały ograniczenia w zakresie poruszenia się po lesie. Powodem są oczywiście względy bezpieczeństwa.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.