W najbliższy czwartek w Muzeum Historii Katowic odbędzie się spotkanie z cyklu „Podziel się historią”. Tym razem zostanie poświęcone pomnikom i miejscom pamięci na terenie Roździenia i Szopienic.

Wykład pod tytułem „Pomniki i miejsca pamięci w Roździeniu i Szopienicach” poprowadzi pracownik Muzeum Historii Katowic – Michał Bulsa. Goście będą mogli dowiedzieć się m.in. jakie pomniki na terenie dzielnicy Szopienice już nie istnieją, a także który jest najstarszy.

Pod pojęciem „miejsce pamięci” rozumiemy pomnik, tablicę pamiątkową lub inne miejsce, w pewien sposób wyróżnione. Na terenie dawnych gmin Roździeń i Szopienice, które dziś są częścią Katowic, takich szczególnych miejsc znajdziemy dosyć dużo. Możemy je podzielić na: pomniki i miejsca, związane z powstaniami śląskimi, cmentarze (jako szczególne miejsca pamięci), tablice poświęcone konkretnym osobom lub wydarzeniom, a także pomniki i tablice, które zdemontowano (zlikwidowano) lub zniszczono. Często tablicą upamiętnia się rocznicę powstania obiektu lub instytucji. Na terenie dawnych gmin Roździeń i Szopienice do kategorii “miejsc pamięci” możemy zaliczyć kilkadziesiąt różnego rodzaju upamiętnień – zapowiada muzeum.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 15.00 – 16.30 w czwartek 22 lutego br., w gmachu głównym Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. Józefa Szafranka 9 (sala Witkacego na parterze budynku). Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.