Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. UM Katowice

Jakie czekają nas zmiany w Budżecie Obywatelskim? Od dłuższego czasu w Katowicach trwa dyskusja o zmianach w Budżecie Obywatelskim. Niedawno padła nawet propozycja ograniczenia wydatków na projekty miękkie – festyny, festiwale czy zajęcia sportowe.

Katowicki Budżet Obywatelski (BO) jest największy w całym regionie, liczy 20 mln zł, a ostatnio sporo się dyskutuje na jego temat. Pojawiła się propozycja ograniczenia pieniędzy na wydatki miękkie w skali miasta do 20 procent BO (4 mln zł).

Reklama

– Ja we wszystkie wnioski się wsłuchuje – powiedział nam Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Te najbardziej potrzebne i najbardziej przedyskutowane wdrożymy do Budżetu Obywatelskiego. Trzeba pamiętać, że reguły Budżetu Obywatelskiego, one się zmieniają praktycznie z roku na rok – dodaje.

Ciągle też oburzony wydatkami na jeden z projektów na osiedlu Witosa jest radny Józef Zawadzki, który chciał odebrania części funduszy przeznaczonych na organizację kina pod chmurką. Na to nie zgodziły się władze miasta. Argumentowano, że raz przegłosowanego projektu, nie można zmienić.

Co do samego ograniczenia wydatków na projekty miękkie prezydent Katowic nie mówi jednoznacznie.

-Musimy zdać sobie sprawę z tego, że przy każdej inwestycji twardej, to coś w rzeczywistości zostaje, prawda? A więc jest jakaś wartość dodana – mówi Marcin Krupa. W przypadku projektów miękkich prezydent Katowic stwierdził, że mimo iż są przemyślane, to ich kontynuacja jest trudna. Trzeba ponownie wystartować z projektem do Budżetu Obywatelskiego i wygrać w głosowaniu.

– Pytanie czy coś kontynuować, co kosztuje tam ileś set tysięcy złotych w perspektywie długofalowej. Trzeba zobaczyć jaki to przynosi efekt, ile osób jest zaangażowanych w ten projekt, ile osób korzysta z tego projektu  – dodał.


Posłuchajcie co powiedział prezydent Katowic, odnośnie ograniczenia wydatków na projekty miękkie w Budżecie Obywatelskim:


Na pewno nie 

Na pewno nie będzie zmniejszenia kwoty Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Zwiększenie kwoty do 20 mln zł, to był postulat wyborczy Marcina Krupy.

– To nie wchodzi w rachubę – stwierdził prezydent Katowic. – Na pewno utrzymamy 20 mln, to bardzo dobrze się sprawdza, realizacji jest bardzo wiele, ponad 400 w okresie funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego – dodaje.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.