Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Katowiccy radni PiS-u chcieli nadać placowi imię księdza Popiełuszki. Trójka radnych z PiS zawnioskowała do prezydenta Krupy, aby teren przed kościołem przy ul. Pięknej w Brynowie nazwać imieniem księdza Jerzego Popiełuszki. Okazuje się, że miasto nie ma do tego prawa. Chodzi o własność terenu, który miałby taką nazwę nosić. Działka nie jest miejska, lecz należy do parafii, a więc jest traktowana jako własność prywatna.

Wniosek o nadanie imienia bł. księdza Jerzego Popiełuszki placowi położonemu przy ul. Pięknej, przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie, wystosowała trójka miejskich radnych PiS-u: Krystyna Panek, Piotr Pietrasz i Michał Luty (czytaj więcej o tym tutaj). Chodziło o teren przed kościołem pw.  Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej 8 w Brynowie.

Reklama

Do propozycji radnych odniósł się pisemnie wiceprezydent miasta Bogumił Sobula. Wprost stwierdził, że propozycja radnych jest niemożliwa do zrealizowania. Zabraniają tego przepisy, a potwierdzają wyroki sądów administracyjnych.

Informuję, iż brak jest możliwości nadania nazwy przedmiotowemu obiektowi. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 lutego 2017 roku w sprawie sygn. Akt IV SA/GI879/16, rada gminy (miasta) nie ma uprawnie ń do podejmowania uchwał w sprawie nadawania nazw obiektom, niebędącym drogami przeznaczonymi do ruchu kołowego oraz nie stanowiącym własności komunalnej. Jak ustalono, wskazany przez Państwa plac stanowi własność Rzymsko-Katolickiej Parafii Podwyższenia Św. Krzyża z siedzib ą w Katowicach – zaznaczył w swoim piśmie wiceprezydent Sobula.

Warto dodać, że ksiądz Jerzy Popiełuszko jest już patronem miejskiego obiektu. Od 2001 roku patronuje ulicy w dzielnicy Dąbrówka Mała.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.