Marcin Janicki / fot. GKS Katowice

Piłkarze GieKSy słabo grają, bo celowo nie chcą awansować do ekstraklasy?Bardzo ciekawe pytanie padło na jednej z komisji Rady Miasta Katowice. Radny zapytał o słabą grę piłkarzy GKS-u Katowice. To miałoby wynikać z tego, że nie chcą trafić do ekstraklasy, ponieważ awans nie jest w ich interesie. Wtedy mógłby zmienić się skład personalny drużyny, a co za tym idzie część zawodników po prostu straciłaby pracę.

Zarobki zawodników GKS-u Katowice są bardzo dobre. Jak ujawniliśmy kilka dni temu, średnio piłkarz w drużynie zarabia 12,858 zł brutto, a cała spółka w 2016 roku zanotowała 4,6 mln zł straty.

W trakcie ostatniej Komisji Budżetu Rady Miasta Katowice radny Michał Luty z PiS i były wiceprezydent Katowic, zadał pytanie w związku z pewną plotką, która pojawiła się w Katowicach. Piłkarze GKS-u Katowice mieliby celowo słabo grać, ponieważ awans do ekstraklasy nie miałby być w ich interesie, „bo by zmienił się skład personalny”. 2016 rok drużyna zakończyła sezon na 7 miejscu w tabeli I ligi.

Komisja odbyła się pod koniec października, wtedy spółkę GKS GieKSa Katowice reprezentował Marcin Janicki – wiceprezes zarządu, obecnie nowy prezes.

Zabezpieczenia w umowach

Co ciekawe, spółka brała możliwość celowej słabej gry pod uwagę. Janicki wyjaśnił, że ta kwestia była poruszana 3-4 lata temu i zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski.

Jednym z nich jest sposób konstrukcji kontraktów z zawodnikami. Z większością zawodników w przypadku awansu do ekstraklasy kontrakty automatycznie przedłużałyby się o sezon. Z drugiej strony były też kwestie premii za sam awans. Zatem dodatkowa korzyść dla samych zawodników. Tym chcieliśmy zapobiec temu, że ktoś chciałby nie grać o to by awansować – wyjaśnił wtedy jeszcze wiceprezes GieKSy.

Utajniony sponsor

Niedawno GKS Katowice pochwalił się nowym sponsorem głównym, którym została spółka należąca do miasta Katowice. Chodzi o Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które głównie zajmuje się odbiorem śmieci na terenie miasta. Obecnie GKS Katowice nie chce pokazać umowy spółki, która objęta jest „tajemnicą handlową”.

Wydania dokumentu będziemy domagać się w sądzie. Obie spółki, zarówno GKS GieKSa Katowice jak i MPGK należą do miasta Katowice.

 

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. szmaciorze i cygany klub nic nie osiagnal nie ma zadnej histori byl w pewnym momencie w gorze tabeli ale to przez przekrety dziurowicza gornik ruch do piet im nie dorastacie ruch ostatnio pokazol gdzie wasze miejsce jestescie zakala slaska

  2. O Sosnowcu też słyszałem taką plotkę, że piłkarze boją się awansować…
    Chyba coś jest na rzeczy, dobre zarobki w 1-szej lidze nie motywują do awansu, dałbym im max 5tys. na rękę – to i tak za dużo dla tych pajacyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 20 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.