Protest w obronie Gimnazjum nr 15 w Katowicach / marzec 2015 / fot. InfoKatowice.pl

Co z budynkami po zlikwidowanych gimnazjach w Katowicach? Wprowadzenie reformy edukacji na terenie Katowic spowodowało łączenie szkół, przenoszenie dzieci do innych budynków oraz naukę w klasach powyżej 30 uczniów. Część z budynków po zlikwidowanych gimnazjach stoi częściowo pusta. Miasto dla dwóch obiektów znalazło już prywatnych najemców, którzy nadal będą prowadzić w nich działalność oświatową.

Chodzi o dwa budynki. Pierwszy z nich mieści się przy ulicy Agnieszki 2 w dzielnicy Dąb, po przeniesionej Szkole Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego (podstawówka została przeniesiona do gmachu przy ul. Krzyżowej 12, po zlikwidowanym Gimnazjum nr 9 im. Romualda Traugutta). Władze Katowic przekazały obiekt przy ul. Agnieszki 2 w zarząd Stowarzyszenia „Nasza Dobra Szkoła”, prowadzącemu Społeczną Szkołę Podstawową.

Z kolei budynek po zlikwidowanym Gimnazjum nr 15 przy ul. Karliczka 15 w Giszowcu przekazano Stowarzyszeniu „Węgielek”, które uruchomiło w obiekcie Szkołę Podstawową dla Dziewcząt „Płomień”.

Reklama

Przypomnijmy, że w 2015 i 2016 roku miały miejsce bardzo ostre protesty mieszkańców dzielnicy, którzy nie zgadzali się na likwidację gimnazjum i na przekazanie gmachu prywatnemu „Węgielkowi” (zarzucano m.in. powiązania zarządu stowarzyszenia z byłym wiceprezydentem Katowic Krzysztofem Mikułą, który w 2014 roku zasiadał we władzach “Węgielka”).

Czytaj również: Radni przyjęli uchwały, do likwidacji dwa gimnazja w Katowicach. „Łapy precz od Gimnazjum nr 15” – grzmiał mieszkaniec na sesji

Władze miasta poinformowały także, że nieruchomość przy ulicy Stawowej 6 (po Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej, przeniesionej na ul. Sokolską 23) została przekazana w zarząd Komunalnemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. Wprowadzono jednak zastrzeżenie, że sala gimnastyczna, do czasu podjęcia ostatecznej decyzji o przeznaczeniu poszkolnych budynków, jest przekazana w zarząd Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej (dawny Zespół Szkół Łączności).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.