foto: Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Paderewskiego, ubiegłoroczny uczestnik akcji Masz Głos, podczas pracy

4 września ruszył nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Jej uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postacie ze swoich okolic – słowem… robią wszystko co sprawia, że życie w ich lokalnej społeczności staje się lepsze. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia. Każdy może dołączyć!

– Akcja Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa od 4 do 30 września. Dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o samej akcji, a także o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności, m.in o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego – zachęcają organizatorzy. Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w akcji w województwie śląskim szkolenie planowane jest 16 września w Katowcach, w siedzibie Stowarzyszenia Bona Fides.

Reklama

– Od 2002 roku akcja Masz Głos objęła 680 (27%) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. Również w naszym regionie możemy pochwalić się aktywnymi uczestnikami akcji. Przykładowo Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Kokociniec z Katowic w ramach akcji zaangażowała się w działania na rzecz bezpieczeństwa na osiedlu oraz rozwiązania problemów ruchliwej ulicy przebiegającej przez osiedle, Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały zorganizowało akcję czyszczenia głównej ulicy w dzielnicy, a Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich przeprowadziła diagnozę lokalną swojej placówki, w której łącznie wzięło udział ok. 250 osób – informuje Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji w woj. śląskim.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Bona Fides. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w mieście czy w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje o akcji i szkoleniach wojewódzkich na stronie www.maszglos.pl.

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Na terenie województwa śląskiego partnerem jest Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.