Wnętrze kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w Katowicachfotlestat/ fot. Jan Mehlich / Wikipedia
Reklama

W Katowicach radni będą poprawiać uchwałę: W kwietniu katowicka Rada Miasta głosowała w sprawie udzielenia dotacji z budżetu miasta Katowice na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W przypadku pieniędzy dla Parafii Rzymskokatolickiej Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, wkradł się błąd i teraz uchwałę trzeba będzie poprawić.

Chodzi o 150 tys. zł, które miały zostać wydane: „na zabezpieczenie i renowacja elewacji wieży kościoła poniżej hełmu – elewacja wschodnia i część elewacji południowej, nad balkonem – etap III”.

Problemem okazała się elewacja, błędnie określono ją jako wschodnią, a chodziło o zachodnią. Błąd wychwycono dopiero teraz.

W nazwie zadania zawartego we wniosku o udzielenie dotacji złożonym przez Parafię w 2016 roku, błędnie określono elewację zachodnią jako wschodnią, pomylono usytuowanie elewacji kościoła względem stron świata. Błąd ten powielony został następnie w treści podjętej uchwały Rady Miasta. Niezbędna zmiana polega na zastąpieniu w tytule zadania zawartego w par. 1 podjętej wcześniej uchwały słowa – „wschodnia” słowem – „zachodnia” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kościół św. Piotra i Pawła w Katowicach to obiekt w bardzo złym stanie technicznym, mówi się, że to jeden z najbardziej zniszczonych zabytków sakralnych w Katowicach. Powodem takiej sytuacji są głównie szkody górnicze, na które narażony jest zabytek.

Kościół powstał w 1902 roku, od 1925 roku był kościołem katedralnym, aż do ukończenia budowy Katedry Chrystusa Króla w 1955 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.