Burowiec ul. Hallera / foto: Michał Bulsa

O powstaniach śląskich i plebiscycie na terenie Dąbrówki i Burowca: W najbliższy czwartek w Muzeum Historii Katowic odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Podziel się historią”. Tym razem będzie poświęcone powstaniom śląskim i plebiscytowi na terenie Dąbrówki Małej i Burowca. Spotkanie poprowadzi Michał Bulsa.

Spotkanie „Powstania śląskie i plebiscyt na terenie Dąbrówki Małej i Burowca” poprowadzi Michał Bulsa z Działu Historii Muzeum Historii Katowic, a także nasz redakcyjny kolega.

Słuchacze będą mogli nie tylko dowiedzieć się co działo się w latach 1919-1921 na terenie Dąbrówki Małej i Burowca, ale także zobaczyć archiwalne zdjęcia, pocztówki i dokumenty.

– Za dwa lata rozpoczną się obchody 100-lecia powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku. Znamy je głównie z walk i bitew, z opowieści o ważnych osobach (Korfanty, Zenkteller, Mielżyński, Rostek, Mielęcki, Jarczyk, Grzegorzek…). Ale lata 1919-1921 to okres, w którym zwykli ludzie stanęli do walki, by zdecydować o przyszłości swojego regionu. Działo się to w praktycznie każdym mieście, każdej górnośląskiej miejscowości, każdej dzielnicy – mówi Michał Bulsa.

Podczas wykładu zostaną przedstawione wydarzenia z lat 1919-1921 na terenie dawnej gminy Dąbrówka Mała, obejmującej wówczas swym zasięgiem także Burowiec.

– Będzie można usłyszeć o tym, kto trafił do wojsk powstańczych, kto pilnował porządku podczas powstania, jak wyglądała kwestia zakwaterowania żołnierzy i jak obchodzono się z dezerterami i przestępcami. A więc jak wyglądała codzienność pod rządami powstańczymi w Dąbrówce i Burowcu – dodaje Bulsa.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9, o godzinie 15:00 w sali im. Witkacego na parterze budynku. Potrwa około godziny. Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.