Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. UM Katowice

Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku. Pomnik ma stanąć na rogu ul. T. Dobrowolskiego i al. W. Roździeńskiego, w sąsiedztwie Parku Boguckiego i wjazdu do Strefy Kultury (rejon Muzeum Śląskiego). Inwestycja ma kosztować około 1,2 mln zł. Lokalizację pomnika już w czerwcu ubiegłego roku zatwierdziła specjalną uchwałą Rada Miasta Katowice. Według zapewnień urzędników planowany pomnik nie przeszkodzi potencjalnej budowie linii tramwajowej wzdłuż al. W. Roździeńskiego, przez Dąbrówkę Małą, do Sosnowca.

Dyskusja o propozycji linii tramwajowej wzdłuż al. W. Roździeńskiego (łączącej centrum Katowic z Bogucicami, Dąbrówką i Sosnowcem) toczy się od początku tego roku, gdy sprawą ponownie zaczęły interesować się lokalne społeczności Bogucic, Burowca i Dąbrówki Małej.

Przedstawicielom rady dzielnicy z Dąbrówki Małej, grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców” oraz portalu Bogucice.info udało się namówić władze miasta, by te wystąpiły do spółki Tramwaje Śląskie o opracowanie wstępnego studium dla proponowanej linii tramwajowej. Zrobiły to w marcu tego roku.

Reklama

W kwietniu pisaliśmy, iż społecznicy są bardzo mocno zaniepokojeni tym, że władze miasta chcą postawić w miejscu planowanego przebiegu linii tramwajowej pomnik. Jednak kilka dni temu odbyło się specjalne spotkanie, na którym przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice i Tramwajów Śląskich S.A. ustalili, że budowa pomnika ma być skoordynowana z projektami tramwajowymi i nie przeszkodzi w przyszłości w potencjalnej budowie linii tramwajowej na wschód. Linia prowadziłaby najprawdopodobniej od ul. Warszawskiej, na północ wzdłuż ul. Jerzego Dudy-Gracza, a następnie dobudowanym wiaduktem nad al. W. Roździeńskiego i skręcałaby w prawo, na wschód (wzdłuż al. W. Roździeńskiego, na nasyp i dawny wiadukt kolejowy nad ul. ks. L. Markiefki).

– W dniu 8 maja 2017 r. w Urzędzie Miasta Katowice odbyło się spotkanie w sprawie przebiegu linii tramwajowej obok projektowanego Pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku. W spotkaniu wziął udział m.in. przedstawiciel spółki Tramwaje Śląskie S.A. Przeprowadzona analiza potwierdziła możliwość koordynacji lokalizacji pomnika i przebiegu rozważanej linii tramwajowej – poinformował Bogusław Lowak naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice. 

Według zapewnień prezydenta miasta Marcina Krupy planowany pomnik będzie gotowy w 2018 roku, na obchody kolejnej rocznicy przyznania Katowicom praw miejskich.

– Chcemy, żeby pomnik był gotowy na urodziny Katowic w 2018 roku. Dlatego też dzisiaj ogłaszamy konkurs na projekt pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. – powiedział prezydent Marcin Krupa. – Chcemy szeroko skonfrontować twórcze pomysły architektów. Zależy nam na wyłonieniu najlepszej koncepcji mającej walory architektoniczne, kulturowe i historyczne. To miejsce będzie mieć szczególny i unikalny charakter, gdyż będzie zamykać Strefę Kultury, odwiedzaną corocznie przez setki tysięcy mieszkańców metropolii i naszych gości, akcentem związanym z historią Śląska – dodaje prezydent.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.