Koncepcja Mieszkania Plus w Katowicach
Reklama

Pierwsze mieszkania na wynajem z opcją późniejszego przejęcia na własność powstaną m.in. w Katowicach, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To nie będą mieszkania dla osób zamożnych, a dla tych, którym trudno byłoby kupić własny lokal. Ci, którzy będą chcieli wykupić mieszkanie będą płacić większy czynsz, zdecydowani tylko na wynajem zapłacą mniej.

BGK Nieruchomości, które zarządza rządowym programem podpisało listy intencyjne i umowy już z ponad 70 samorządami. Jednymi z pierwszych były właśnie Katowic. Mieszkania powstaną również w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach i Wrześni. BGK obecnie dysponuje funduszem 5 mld złotych na program Mieszkanie Plus, docelowo ma to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. W sumie na ponad 220 tys. ha ma powstać ponad 20 tys. mieszkań.

Reklama

Z czym to się je?

We wrześniu 2016 roku rząd przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), to właśnie jego częścią składową jest program Mieszkanie Plus. Uchwała zakłada m.in. zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach.

Mieszkania będą miały określony średni czynsz. Jeżeli chcemy tylko wynajmować lokal to zapłacimy – bez mediów – od 10-20 zł za mkw. W przypadku kiedy docelowo chcemy przejąć lokal na własność, to zapłacimy więcej od około 12-24 zł za mkw. O mieszkanie może ubiegać się każdy, preferowanej jednak będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach.

Co i gdzie powstanie w Katowicach

W Katowicach mówi się nawet o tysiącu mieszkań, które mają pojawić się w dzielnicy Nikiszowiec, chodzi o rejon ulicy Górniczego Dorobku na obszarze 54 240 m2.

Wartość inwestycji w Katowicach oszacowano na około 100 mln złotych.  –  Roboty w terenie ruszą w 2018 roku – o szczegółowych harmonogramie będziemy na bieżąco informować. Termin ukończenia całej inwestycji to najpóźniej 48 miesięcy od daty uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – mówi Marcin Krupa.

Obecnie zgodnie z planem miejscowym dla tego obszaru Nikiszowca, na wybranych do inwestycji terenach może powstać 500 mieszkań, po zmianach ma ich być więcej.

– Wstępna koncepcja urbanistyczna jest obecnie doprecyzowywana, ale wiemy już, że w centralnej części osiedla powstanie duża wyspa zieleni z elementami małej architektury. Chcemy, by pod względem technicznym i urbanistycznym nasze inwestycje były przede wszystkim przyjazne rodzinom i lokalnym społecznościom, a koszt budowy pozwolił zaoferować umiarkowany czynsz – wyjaśnił Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.