Kamienica przed i po odnowieniu / fot. KZGM

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach przywrócił kolejną kamienicę do swojej świetności. Tym razem dawny blask odzyskał wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Markiefki 64, który został wybudowany jeszcze pod koniec XIX wieku.

Lata zaniedbań i kiepskie remonty sprawiły, że obiekt nie prezentował się najlepiej. Kiepska kondycja, a także sam wygląd elewacji wynikały nie tylko z zaawansowanego wieku obiektu, ale także z braku odpowiedniej konserwacji i niezbyt fachowych prac remontowych, jakie przed laty były tam prowadzone.

– Dziś gołym okiem można zobaczyć, że elewacja frontowa z cegły licowej została profesjonalnie oczyszczona, co ważne – zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej. Usunięte zostały samosiejki ze ściany attykowej, przemurowano odspojone rolki na zewnętrznych krawędziach attyki, przeprowadzono spoinowanie i zabiegi hydrofobizacyjne – informuje biuro prasowe katowickiego magistratu.

Reklama

Odwzorowano na wzór pierwotnej stolarkę okienną, odnowiono też starą lampę od strony podwórza. Nowe drzwi zaprojektował inspektor nadzoru KZGM Józef Biskup, który inspirował się drzwiami budynku z naprzeciwka, które były wykonane w podobnym okresie.

Generalnym wykonawcą prac była firma Kanior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.