Odnowione podwórko w ramach akcji Plac na Glanc
Reklama

Jeszcze tylko dzisiaj można zgłaszać place do wyremontowania w ramach akcji „Plac na glanc”, którą prowadzi od kilku lat Katowice Miasto Ogrodów. To projekt, który nie tylko poprawia infrastrukturę ale także odbudowuje i poprawia relacje sąsiedzkie. W sumie od 2013 roku aż 6 podwórek zmieniło się nie do poznania.

– „Plac na glanc” to wyjątkowa szansa dla mieszkańców katowickich kamienic lub bloków na odmienienie wspólnej przestrzeni placu lub podwórza, przy którym mieszkają. Projekt stworzony w 2013 roku przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz młodych projektantów – Grzegorza Layera, Ewę Labus i Michała Centkowskiego – stawia sobie za cel rewitalizację przestrzeni Katowic, ale też jest projektem społecznym. Sąsiedzi wspólnie zgłaszają swoje podwórka i wraz z projektantami biorą udział w projektowaniu wymarzonej przestrzeni. Dlatego projekt Plac na glanc odnawia nie tylko przestrzeń, ale odbudowuje i wzmacnia więzi sąsiedzkie – wyjaśnia Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów.

W sumie od 2013 roku 6 miejsc w całych Katowicach zyskało nowe życie. Chodzi o place w centrum, Ligocie, Zawodziu czy Józefowcu. Rok w rok rewitalizacji poddawane było jedno podwórko z wyjątkiem 2015 roku, kiedy to blask odzyskały aż trzy miejsca.

Reklama

– Wszystkie „place na glanc” powstały przy aktywnej współpracy mieszkańców i były realizacją ich potrzeb i życzeń. Dzięki takiemu zaangażowaniu mieszkańcy dbają o swoje podwórka, które doskonale służą im do dziś – wyjaśnia rzecznik Katowice Miasta Ogrodów.

Z założenia jak mówi nam jeden ze współautorów projektu, chodziło o poszukiwanie najaktywniejszych grup mieszkańców, którzy zaangażują się w pracę na rzecz przygotowania placu.

– Mierzenie, wymiarowanie, wspólne opracowywanie makiety, spotkania warsztatowe na których rozmawiamy poznajemy się, wreszcie poznajemy oczekiwania mieszkańców i pomysły, nie na gotowe rozwiązania projektowe, ale na funkcje, które chcieliby aby ta przestrzeń spełniała- mówi nam Michał Centkowski. – Potem w oparciu o to i z konsultacjami powstaje ostateczny projekt, który w miarę możliwości w wielu elementach np. drobnej architektury i zieleni znów realizuje wspólnie z mieszkańcami „własnymi rękami”. Także jest to rzecz autentycznie partycypacyjna w której ten użytkownik, czyli mieszkaniec naprawdę od początku do końca uczestniczy i w fazie projektowania i realizacji i potem dbając o to dalej przez lata – dodaje.

Jeszcze dzisiaj można zgłaszać plac do rewitalizacji. W formularzu dostępnym na stronie miasto-ogrodow.eu zgłaszający powinni przedstawić argumenty przemawiające za tym, że to właśnie to podwórko lub plac zasługuje na przemianę. Mogą też zadeklarować swój wkład w powstanie podwórka – chodzi przede wszystkim o pracę w ramach odnowy infrastruktury.

W tym rok na remont placu Katowice Miasto Ogrodów przeznaczy 45 tys. zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.