Marcin Krupa prezydent Katowice / fot. Zara Israelyan
Reklama

To krok w dobrą stronę, choć wiele trzeba jeszcze poprawić. Po materiałach w InfoKatowice.pl oraz apelu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, miasto wprowadza zmiany w  wydawaniu pieniędzy na promocję. Chodzi o 9 mln złotych, które rocznie Katowice przeznaczają na tzw. „uchwałę o turystyce biznesowej”.  Będzie mniej budzących wątpliwości wydatków? To się okaże, bo działanie miasta, to jedynie krok w dobrą stronę, a droga do domu daleka.

Budzące wątpliwości wydatki miasta na promocję opisywaliśmy szeroko na łamach InfoKatowice.pl, w związku z 1 mln złotych brutto, które miasto wydało na „wykup świadczeń promocyjnych” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Seriali „Serialis”. Ten odbył się pod koniec sierpnia 2016 roku.

Reklama

Czytaj również: Serialis na Komisji Rewizyjnej. „W przypadku inwestycji mielibyśmy w Urzędzie Miasta CBA”

Współpraca miasta Katowice z Fundacją Promocji Regionów „Wyspa Kultury”, która organizowała wydarzenie, obnażyła wszystkie słabości „uchwały o turystyce biznesowej”. Przypomnijmy, negocjowano z podmiotem, który nie istniał, nie mógł wykazać się doświadczeniem w organizowaniu podobnych wydarzeń, aż w końcu podpisano z fundacją umowę, której bardzo trudno byłoby nie wykonać. Choć miasto i tak musiało zastosować karę umowną wysokości 50 tys. zł, ponieważ Fundacja nie wywiązała się ze wszystkich zapisów umowy. Sam festiwal Serialis miał zapewnić obecność światowych mediów, koniec końców impreza miała bardzo regionalny, o ile nie lokalny charakter, a Fundacji nie udało się nawet pozyskać partnerów telewizyjnych. Już nie wspominając o tym, że kapitał założycielski „Wyspy Kultury” to 100 tys. zł, a w dokumentach złożonych do magistratu oszacowała kosztorys imprezy na przeszło 8,5 mln zł (netto). Pomimo kilku prób kontaktu, prezes Fundacji nie chce z nami rozmawiać.

Bona Fides  z petycją do prezydenta Katowic

Na początku października 2016 roku Stowarzyszenie Bona Fides zwróciło się do prezydent Katowic z petycją, w sprawie zasad powoływania i przejrzystości prac komisji oceniającej wnioski w sprawie turystyki biznesowej. Komisja składa się z pracowników Urzędu Miasta. Społecznicy chcieli też doprecyzowania zasad przyznawania tzw. darmowych dni, którymi dysponuje miasto w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zarówno z darmowych dni, jak i uchwały o turystyce biznesowej korzystał Serialis.

– Jak wskazuje przykład Międzynarodowego Festiwalu Seriali w Katowicach „Serialis 2016”  brak transparentności działań Komisji doprowadził m.in. do wyboru jako organizatora podmiotu, który w momencie jego wyboru nie istniał, co rzutuje do dnia dzisiejszego na ocenę prac Komisji – czytamy w petycji Bona Fides. – Wskazujemy również, iż niejednokrotnie zdarza się, iż podmioty zgłaszającej się z wnioskiem do Komisji na organizację określonego wydarzenia są dyskryminowane poprzez niejasne zasady związane z bezpłatnym udostępnianiem powierzchni Międzynarodowego Centrum Kongresowego na organizację wydarzeń. Dlatego też w tym zakresie wnioskujemy o dookreślenie zasad na jakich odbywa się organizacji wydarzeń w Centrum Kongresowym – apelowali społecznicy.

Bona Fides chciało zmiany składu komisji tak, aby jej członkami byli również przedstawiciele Rady Miasta Katowice oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach, udostępniania do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o podmiotach, które zgłaszają się do Urzędu Miasta Katowice z wnioskami o organizację wydarzeń turystyki biznesowej wraz z informacją o propozycjach tych wydarzeń. Społecznicy apelowali również o sporządzenie protokołów z prac komisji oraz udostępnianie ich w Biuletynie Informacji Publicznej.

– Komisja obraduje w sposób transparentny i niedyskryminujący – stwierdził Marcin Krupa prezydent Katowic, w odpowiedzi na pismo Bona Fides. Zaznaczył, że protokoły z posiedzeń komisji są przygotowywane. – W skład Komisji do spraw oceny wniosków w sprawie organizacji w Katowicach wydarzeń biznesowych wchodzą przedstawiciele komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Katowice biorących udział na co dzień w działaniach na rzecz pozyskiwania i organizacji wydarzeń (biznesowych, kulturalnych, sportowych, edukacyjnych) w Katowicach, a także Biura Zamówień Publicznych i Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice oraz wskazani Wiceprezydenci Miasta Katowice – dodał Marcin Krupa, który odrzucił petycję Bona Fides. – Odnosząc się do zarzutu nieścisłości związanych z wyłonieniem organizatora i organizacji Międzynarodowego Festiwalu Seriali „Serialis” zawiadamiam, że zadaniem ww. Komisji była wyłącznie ocena wniosku o zakup pakietu świadczeń promocyjnych na rzecz miasta Katowice. Tym samym przedmiotowa petycja nie może być uwzględniona – motywował swoje stanowisko prezydent Katowic.

Małe zmiany w dobrą stronę

Sprawę Serialisu kontynuowano na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. Radni zauważyli m.in. że zapisy w umowie między magistratem a Fundacją mają bardzo ogólny charakter, a kary umowne są śmiesznie niskie. To ma się zmienić, poinformował o tym radnych sekretarz miasta Katowice Janusz Waląg.

[…] Wydział Promocji przygotowuje zmiany w zapisach umowy, zwiększające całościowy wymiar kary naliczanej w przypadku niewykonania lub nienależytego jej wykonania przez organizatora wydarzenia. Ponadto, wprowadzeniem do umowy zapisów o harmonogramie rzeczowo-finansowym, doprecyzuje wykonanie świadczeń promocyjnych na rzecz Miasta. Kolejne umowy zawierane z organizatorami wydarzeń będą poszerzone o niniejsze zapisy  – czytamy w piśmie do katowickich radnych.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.