Reklama

Serwis InfoKatowice.pl zdaje się trafił na „czarną listę” mediów – o ile takowa istnieje – w Urzędzie Miasta Katowice. Rzecznik magistratu nie chce wystąpić przed naszą kamerą, tłumacząc się polityką informacyjną miasta, a od kilku dni InfoKatowice.pl nie otrzymuje z Biura Prasowego Katowickiego magistratu informacji przeznaczonych dla mediów. W Biurze Prasowym dowiedzieliśmy się, że mamy na ten temat rozmawiać z rzecznikiem Maciejem Stachurą, więc zapytaliśmy go o całą sprawę.

Rzecznik Urzędu Miasta Katowice, który przez kilka miesięcy nie potrafił nam odpowiedzieć na pytania odnośnie inwestycji na Rynku, w końcu został nagrany przez naszą kamerę, jak odmawia nam udzielenia wypowiedzi. Poprosiliśmy o pisemne uzasadnienie – jak się okazało winna jest polityka miasta.

Reklama

– Mamy politykę nagrywania materiałów wideo (np. wywiadów, czy tzw. „setek”) wyłącznie dla stacji telewizyjnych ogólnopolskich czy też regionalnych. W związku z tym, że reprezentuje Pan stronę www, której Wydawcą jest Stowarzyszenie Bona Fides, uprzejmie proszę o nadsyłanie pytań drogą mailową – odpowiedział Maciej Stachura.

Zapytaliśmy prezydenta Katowic Marcina Krupę o przesłanki, które uniemożliwiają takie wystąpienia, czy przewidziano jakiś katalog kar w razie pojawienia się przed kamerą serwisu internetowego oraz „od kiedy wprowadzono takie zarządzenie i czy jest jakiś dokument z podpisem Pana prezydenta zakazujący takowych wystąpień?”. Prezydent Katowic odmówił nam komentarza w tej sprawie.

Czytaj również: Rzecznik Urzędu Miasta Katowice zadowolony, że miasto nie udzieliło informacji? Myli nadawców i śle maila do InfoKatowice

Oczywiście polityka nagrywania materiałów wideo tylko dla TV niewytrzymała konfrontacji z rzeczywistością. Wczoraj nagraliśmy dwóch urzędników miasta Katowice, w trakcie spotkania dla mediów, o którym nie mieliśmy wiedzieć.

Jak się okazało InfoKatowice.pl od kilku dni nie otrzymuje maili z informacjami przesyłanymi do dziennikarzy przez Biuro Prasowe, którego kierownikiem jest Maciej Stachura. Chodzi m.in. o informacje o briefingach prasowych, konferencjach czy typowe informacje prasowe odnośnie tego, czym chce się pochwalić miasto. Zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miasta dlaczego usunięto nas z listy mailingowej. W odpowiedzi otrzymaliśmy:

Dzień dobry, Szanowny Panie,

w odpowiedzi na liczne zapytania z witryny infokatowice.pl, wydawanej przez Stowarzyszenie Bonafides, skierowane przez Pana bezpośrednio do mnie, ale też do biura prasowego oraz pytania podobnej treści kierowane do innych komórek w urzędzie uprzejmie informuję, że do zakresu działania biura prasowego należy „Koordynowanie działań polityki informacyjnej miasta w środkach społecznego przekazu”. Zakres działań biura prasowego jest szczegółowo opisany w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Katowice.

Pozdrawiam
Maciej Stachura

Kierownik Biura Prasowego   

W Biuletynie Informacji Publicznej nie znaleźliśmy informacji o usuwaniu redakcji z mailingu Biura Prasowego, ani zakazu wystąpień przed kamerą dla serwisów internetowych.

Ranczo Katowice

Podobne sytuacje, o ile się zdarzają, to w bardzo małych miejscowościach, gdzie często nie ma rzecznika prasowego, a lokalna władza obraża się za opisywanie rzeczywistości. Zawsze w tego typu wypadkach łatwiej ma dziennikarz, który przychodzi zrobić laurkę urzędowi – opisując, jak bardzo kreatywne jest miasto oraz jak jest dobrze i kiedy będzie jeszcze lepiej niż dobrze. W tym przypadku miasto wydzieliło media „gorszego sortu” i jak w prywatnej firmie zdecydowano, że czytelnicy InfoKatowice.pl – czyli de facto mieszkańcy miasta, korzystający z naszego serwisu – nie powinni wiedzieć o pewnych wydarzeniach.

Co ciekawe, do zadań Biura Prasowego należy: „Kreowanie i wdrażanie wizerunku Urzędu w środkach społecznego przekazu”.

Maciej Stachura, zanim został rzecznikiem Urzędu Miasta Katowice, był asystentem prezydenta Marcina Krupy. Wcześniej szkolił m.in. pracowników Katowickich-Wodociągów – spółki należącej do miasta.

Reklama

12 KOMENTARZE

 1. Szkoda słów komentarza, po prostu Wasze pytania są niewygodne dla władzy u dlatego najlepiej pozbyć się takich dziennikarzy. Niestety nasze władze samorządowe nie lubią krytyki.

 2. mam nadzieję, że w notesikach sobie teraz zapisujemy, że nie damy się już więcej nabierać na jakieś Forum Pyjter i spóła z kelnerami Maciejami na stanowiskach rzeczników….

 3. Panie Maciaszczyk, a może nie chcą Wam odpowiadać ze względu na manipulacje i brak rzetelności?
  Tutaj sami klakierzy tak Pan, jak i ten gość z Koszutka.eu

 4. Fakt wiaty się same źle zaprojektowały, rzecznik chce się wypowiadać tylko dziennikarze mu nie dają, a miasto odpowiada konkretnie i rzeczowo na pytania 🙂 Co zresztą widać w mailu wysłanym przez pana Rzecznika. #JanuszePR to za mało.

 5. Panie Maciaszczyk.. czy przez takie manipulacje, które pan uskutecznia, czasami nie wyleciał pan z jednej z regionalnych stacji radiowych ?

  • Dobrze wiedzieć, że ktoś tu o mnie rozpytuje 🙂 Odpowiedź brzmi nie, a z nierzetelnymi i manipulującymi faktami redakcjami idzie się do sądu, a do InfoKatowice.pl nikt nie miał do tej pory zastrzeżeń.

   Pozdrawiam i zapraszam do komentowania przez Facebooka, pod nazwiskiem. Do odważnych świat należy 🙂

 6. I co teraz? Może kulinarne tematy…
  Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie, takie przysłowie.
  Urzędniczej bandy nie lubię, ale bezmyślnej połajanki, jaką czasem tutaj można zobaczyć, też nie znoszę.

 7. Czytam i szukam tej bezmyślnej połajanki i nie widzę. Jakoś za dużo tutaj pozytywnych informacji żeby mówić o jakimś łajaniu urzędu. Więc może w tym problem? Za duża pozytywnych i te, w których urząd nie bryluje tak bardzo bolą? Zresztą każdy może sobie poczytać i wyrobić własne zdanie. Rzecznik magistratu położył sprawę wiat i to tak bardzo, że aż boli. Zrobił z tego tematu cyrk, w którym oprócz wpadki urzędu sam zaliczył kilka i to takich dość poważnych. Potem jeszcze okrasił całość usuwając redakcję z mailingu podmiotu publicznego jakim jest Urząd Miasta. Pogratulować…

 8. 3mam kciuki za redakcje infokatowice.pl
  Robicie kawal dobrej roboty pokazując katowicką rzeczywistość pod rządami najgorszego prezydenta miasta – Krupy.

  Przy okazji, czy pomoglibyście urzędnikom zaprojektować linie tramwajowej, która będzie słuzyc mieszkańcom Piotrowic a nie deweloperom? Obecnie, nie dość ze trasa biegnie absolutnie najdalej od mieszkańców jak tylko można było sobie wyobrazić, to jeszcze wycina taki obszar lasu w Ochojcu i Piotrowicach, ze chwytam się za głowę, kto na to wpadł. I wychodzi ze doktor transportu – Marcin Krupa. czyli największy miłośnik deweloperów a najmniejszy – mieszkańców, których protest w 100% olał 🙁

  https://www.facebook.com/Protest-przeciwko-wycince-ochojeckiego-lasu-pod-budow%C4%99-tramwaju-i-szosy-881775525263419/

  Obecne hasło tramwaju na południe brzmi: Jak najdalej od mieszkańców :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.