Kobieta w kapturze / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Hakan Bulca, wolontariusz Stowarzyszenia Bona Fides, przeprowadził wywiad z 20-letnią studentką z Ukrainy Katyą, która od trzech lat mieszka w Katowicach. Katya opowiada m.in., jak postrzega Katowice i mieszkańców miasta. Jej spostrzeżenia nie zawsze są dla nas miłe i przychylne, inne mogą nas zadziwić. Zapraszamy do lektury i komentarzy, czy zgadzacie się z osądem studentki czy nie.

Hakan Bulca: Cześć. Jak mogłabyś opisać siebie, swoją osobowość? Opowiedz nam coś o sobie.

Reklama

Katya: Cześć. Mam na imię Katya i pochodzę z Ukrainy. Mam 20 lat. Studiuję filologię polską dla obcokrajowców na Uniwersytecie Śląskim. Jestem trochę nieśmiała przy pierwszym spotkaniu z nowymi ludźmi, ale gdy już się z kimś zaprzyjaźnię, jestem bardzo otwarta. Lubię pomagać innym. Zawsze to robię. Gdy moi przyjaciele mają jakieś problemy staram się pomóc im je rozwiązać albo dać im wsparcie w jakikolwiek inny sposób. Moim hobby jest fotografia. Zdjęcia zaczęłam robić w trakcie pierwszego roku mojego pobytu w Polsce. Ponadto ogromną przyjemność sprawia mi nauka nowych języków, dlatego zaczęłam uczyć się hiszpańskiego. Oprócz hiszpańskiego potrafię mówić po ukraińsku, rosyjsku, angielsku i koreańsku. Powodem, dla którego wybrałam studia polonistyczne były lekcje języka polskiego w szkole średniej na Ukrainie, na które chętnie uczęszczałam. Po egzaminach końcowych zdałam w Ambasadzie Polski egzamin z języka polskiego, i tak znalazłam się w Katowicach.

HB: Co sądzisz o tym mieście? Jakie są twoje wrażenia z pobytu tutaj?

K: W Katowicach mieszkam od trzech lat. Według mnie jest to małe, ponure miasto. Obserwując twarze mieszkańców na ulicach, odczuwa się smutek. Domyślam się, że powodem może być naprawdę długa zima i towarzysząca jej niska temperatura.

HB: A co sądzisz o Polakach? Jaki jest ich stosunek do ciebie?

K: Polaków ogólnie lubię. Uważam, że są otwarci na cudzoziemców i skorzy do pomocy. Niestety istnieje grupa osób – jest to naprawdę niewielka grupa – uprzedzonych do przedstawicieli innych nacji. Podczas trzech lat mojego pobytu w Polsce spotkałam się z kilkoma rozmowami o zabarwieniu rasistowskim i z kilkoma niepochlebnymi opiniami na temat Ukrainy, jak na przykład ta, że jest to najgorsze państwo na świecie albo że Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, zabierają pracę Polakom. Według mnie takie myślenie cechuje nacjonalistów i wynika z posiadania wąskich horyzontów. Ale tak jak wspomniałam wcześniej, Polacy ogólnie są bardzo mili.

HB: Co podoba ci się w Katowicach najbardziej, jeśli chodzi o życie towarzyskie?

K: Moim ulubionym miejscem jest ulica Mariacka. Lubię tam imprezować i spotykać się z przyjaciółmi. Nocne życie jest atrakcyjne. Na Mariackiej znajduje się dużo pubów i klubów, w których można się dobrze pobawić i dobrze spędzić noc. Poza Mariacką lubię katowicki Spodek, w którym przez cały rok odbywają się różne wydarzenia i koncerty.

HB: Jak myślisz, czy istnieją jakieś tradycje, które wyróżniają Katowice?

K: Tak. Katowice to małe polskie miasto, w którym można zobaczyć tradycyjne i kluturalne symbole oraz wydarzenia. Mówię tu głównie o tych wydarzeniach związanych z religią katolicką, których można doświadczyć na własnej skórze. Podczas okresu bożonarodzeniowego w centrum miasta odbywa się jarmark świąteczny, w którym bardzo lubię uczestniczyć. Także na Wielkanoc jest organizowanych mnóstwo atrakcji w mieście. Ponadto podczas Święta Trzech Króli centrum miasta było wypełnione po brzegi ludźmi biorącymi udział w tym wydarzeniu.

HB: Co byś chciała powiedzieć na koniec naszej rozmowy zagranicznym studentom, którzy planują studia w Katowicach?

K: Studenci, którzy planują tu przyjechać, na pewno się nie rozczarują – spędzą tu miły czas i będą się dobrze bawić. Jedyną niedogodnością może okazać się zimowa aura, na co trzeba się dobrze przygotować.

HB: Katya, dziękuję za tę rozmowę. Cieszę się, że mogliśmy cię poznać bliżej i posłuchać twoich wrażeń z pobytu w Katowicach.

K: Ja również bardzo dziękuję.

Tłumaczenie tekstu: Alicja Wojtas

Reklama

23 KOMENTARZE

 1. Ona twierdzi, że Polaków cechuje nacjonalizm i niechęć do obcych? Polacy NIGDY nie robili czystek etnicznych, w przeciwieństwie do dziaków Katii (UPA, Kozacy) i Hakana (mord Ormian w czasie I WŚ) !

  • Po pierwsze nigdzie nie powiedziano, że Polaków cechuje nacjonalizm i niechęć do obcych, a co najwyżej że cechuje to pewną ich, niewielką grupę, co jest prawdą. Po drugie, tak, Polacy przeprowadzali czystki etniczne na przykład na żydach. Nie sądźcie a nie będziecie sadzeni. Dobrze jest trochę poczytać, w szczególności będąc 'myślącym’ człowiekiem, zanim się otworzy buzię.

  • Nigdy…a pogromy czym były ? Nie ma na tym świecie narodów krystalicznych i nie będzie ale opinia kogoś kto widzi Nas z zewnątrz to nie zawsze atak Ona tak to po prostu widzi możemy wyciągnąć wnioski a możemy się obrażać jak robimy to od stuleci, Polska polityka w byłych województwach wschodnich też nie była prowadzona uczciwie (wiem Anglicy mieli kolonie a Amerykanie wyzyskiwali Czarnych, mordowali Indian) różnica polega na tym że Oni się do tego przyznali zaakceptowali przepracowali, Polska nie jest i nie była żadnych Chrystusem Świata to naród jakich wiele i jak każdy inny ma swoje plusy i minusy.

 2. Myslaca, I have no idea how you created a connection between this interview and Armenian Genocide. Our aim is to share the opinions of foreign students (both negative and positive thoughts) and try to make Katowice more well-known city of Poland. However, when I saw these comments which were made by a few persons, I felt shocked and disappointed. You have to be aware of the fact that every foreign person(either student or tourist or whoever he/she is) means a creation of multiculturality and open-mindedness in this city. Katya stated that Katowice is a small city(which is obviously true when you compare it with metropolitan cities) and she also mentioned that ”RARELY” a few polish persons might be nationalist against foreigners( which is totally true as it can be understood by these pathetic comments)..
  Over and above, I suggest you to take your blinders off and see the world from a wider perspective.

  • Katya ma w 100% rację, zresztą pewnie w większości miejsc, nie tylko w Polsce, jest podobnie. Zawsze znajdą się nacjonaliści, którzy nie tolerują żadnej inności. To że dziewczyna ma odwagę powiedzieć to publicznie tylko o niej dobrze świadczy. Bardzo chętnie spotkałbym się z nią na piwie i na ten temat porozmawiał:)

  • Multikulturalizm? U ciebie w Turcji skutecznie pozbyliście się chrześcijański Ormian i Greków, a Kurdów traktujecie jak podludzi.
   Najpierw zajmijcie się swoim podwórkiem, a nie mówcie Polakom jak mają żyć.

  • Actually Katowice is not a small city. There are categories according to which the size of a city is being measured, like for example population of people who live in particular city. Thank You

 3. No i jak zwykle mnóstwo negatywnych komentarzy ;( Dlaczego tak właśnie NASI atakują ? Przecież Dziewczyna nie powiedziała tak naprawdę nic nie pochlebnego … My wiemy że nasze Katowice robią sie coraz piękniejsze ale ludzie… cóż .. rozejrzyjcie sie wokół… Tak naprawdę faktycznie sa coraz bardziej zgorzkniali .. to efekt tego co sie dzieje w kraju , ale sama zauważam że mało serdeczności wokoło.. jak sie uśmiechniesz do kogoś to dziwnie sie patrzą… jak ustąpisz komuś miejsca lub przepuścisz w kasie przed sobą – dziwnie sie patrzą… sama to znam z autopsji , a należe do ludzi naprawdę pozytywnie nastawionych i samą mnie to smuci.. kiedyś była większa bieda a ludzie byli dla siebie mili i serdeczni .. teraz utopią Cie w łyżce wody w sumie bez powodu .. to przykre .. ale pamiętajmy że ludzie SKADŚ .. mają bardziej wyostrzone oczy i widzą jeszcze bardziej to co my uważamy za normalne.. mentalność POLAKÓW bardzo sie zmienia.. najgorsze że LUBIMY MÓWIĆ O SOBIE jako o BARDZO TOLERANCYJNYM kraju ..a w sumie GÓWNO PRAWDA …

 4. To z jakimi opiniami się spotykamy zależy od miejsc i ludzi z którymi mamy kontakt:) Myślę ze Mariacka zatraciła już swój studencki, otwarty charakter:) Zbyt wielu prymitywnych pijanych i dość ograniczonych ludzi „opanowało” ten rejon Katowic:) My spotykamy się zawsze we wtorki na karaoke w Club 33 i mimo ze jesteśmy z różnych „bajek” bawimy się zawsze doskonale .Często wpadają studenci z Ukrainy i innych krajów i nikt nigdy nie był alienowany ze względu na narodowość czy jakiekolwiek „odmienności”. Wręcz normą jest to ze KAŻDY bawi się doskonale. Rasiści są i tu i w KAŻDYM innym miejscu. Tylko czy są rasistami czy po prostu prymitywami niewiele wiedzącymi o świecie????

 5. Seriously, so much hate speed because someone thinks the town is not cool enough? But this shows one thing, for sure there is a problem with nationalism among Poles and Silesians as well! 🙁

 6. Szanuję każdą opinię, szczególnie te nieprzychylne bo wskazują na zaistniały problem, na potrzebę zmian. Tym razem jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest ona bardzo powierzchowna. O Kato można powiedzieć wiele, słyszałem nie raz opinie o walących się kamienicach, zaniedbaniu, popękanych blokach z wielkiej płyty. Rozmawiając z mieszkańcami innych części kraju słyszałem też pochwały NOSPRÓW, Spodków czy wydarzeń rzędu OFFa.
  Niezależnie od tego, nikt nie wspomniał, że jest to miasto MAŁE i to chyba najbardziej razi. To chyba jest dowód na powierzchowność wydanych sądów.
  Jeśli ktoś widzi Katowice w perspektywie Spodek-Rynek-Mariacka, to widzi jedynie ułamek miasta. Ten najbardziej betonowy i miejski, pogrążony w pracy, obowiązkach i nocnych eskapadach zakrapianych procentami.
  Jeśli ktokolwiek spojrzy na mapę ( już nie wspominam o podróży) zobaczy Panewniki, Murcki, Podlesie…
  Zachęcam do tego, by skonfrontować np. panewnickie lasy z betonem rynku a wtedy na pewno zobaczy się miasto w szerszej perspektywie.

  Po części to też nasza wina, nas którzy w Kato studiują, pracują, mieszkają. Miasto tworzą ludzie, sprawmy by nie było to miasto smutnych ludzi. Pokażmy więcej lepszego Kato, tak by powierzchowność sądów roztrzaskała się o fakty.

 7. Hakan – Polacy nie lubią jak obcokrajowcy mówią im jak mają żyć. Przyjeżdżacie gościnnie do Polski i wytykacie jacy są Polacy, krytykujecie Polskę. U nas jest to oznaka obrazy i złego wychowania.
  Polacy nigdy nie podbijali sąsiednich krajów, nie mieli kolonii. Przez wieki bronili się przed najazdami Niemców, Rosjan, Turków, Czechów czy nawet Ukraińców.
  Ukraińcy wymordowali setki tysięcy Polaków, Turcy milion Ormian i setki tysięcy Greków. Dlatego Polakom nie podoba się, że przedstawiciele tych narodów mówią o Polakach jako nacjonalistach czy rasistach.

 8. Katowice is small city? with agglomeration about 2,5 milion people? with the biggest tramway system in Poland? with 250 thousands work places? With huge main railway station with 12 milion people per year?
  witah approx. 70 thousand students arround the city? with skyscrapers?

  lovely, Katya, if you compare Katowice with London or Paris, alright, but if you dont, its a shit 🙂

 9. co to za durny wiwiad, kogo obchodzi jakaś opinia jakieś dziewczyny z ukrainy, która z desperacji zdecydowala sie studiowac u swojego najblizszego sąsiada. Czemu to ma służyć? Niech niewiasta wyjedzie gdzies poza polskie miasta to bedzie szczęśliwa. proponuje jej Londyn, gdzie ze zgnitymi mieszkaniami, dużo bardziej ponurszą pogodą i statusem nielegalnej imigratnki będzie sprzątałą kible, ewentualnie zmywak. Gdzie na studiowanie jej napewno nie bedzie stać – zresztą kto płąci za jej studia? Po co publikować takie wywiady? klakierzy forumowi też widać mają pełne ręce roboty…..

  • Mnie obchodzi. Za to nie obchodzi mnie twoje jojczenie. Piszesz takie bzdury, że wstyd mi za ciebie. Gdzie ona napisała, że jest w Katowicach nieszczęśliwa, że przyjechała tu z desperacji??? Prezentujesz typową zawiść malutkiego polaczka i za to właśnie niektórzy nas nie lubią na świecie. Każdy temat i każdego człowieka tacy jak ty chętnie obrzucą błotem. Przyjrzyj się sobie i zastanów się dokąd zmierzasz z taką postawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.