Studniówka Szlachetnej Paczki na Placu Szewczyka / fot, Żaneta Zimon

Walka z biedą trwa. W tym roku po raz kolejny tysiące wolontariuszy Szlachetnej Paczki zorganizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin z całego kraju. Nie inaczej jest w Katowicach. W mieście jednak ciągle potrzeba wolontariuszy. 

Dobiega końca rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Wciąż jednak poszukiwane są osoby gotowe do walki z biedą – wolontariusze, którzy poprzez odnajdowanie potrzebujących, spotkania z najbiedniejszymi, włączanie kolejnych rodzin do projektu i dbanie o realizację pomocy dla rodzin w najlepszej jakości bbędą łączyć dwa światy – biednych i bogatych.

W tym roku ochotnicy zostali podzieleni na sześć grup, z których każda działać będzie w innym rejonie Katowic. Przedsięwzięcie obejmie zasięgiem całe miasto. Liderzy zespołów przeprowadzili już pierwsze rozmowy rekrutacyjne z ochotnikami. Na podstawie zadanych pytań, które miały sprawdzić jaki jest poziom zapału do pracy ochotników, każdy z liderów wybrał osoby, które będą pracować jako wolontariusze Szlachetnej Paczki. Nie było łatwo – już na pierwsze spotkanie ochotnicy mieli przygotować zadania informujące o obranych przez nich celach oraz wizji własnej przyszłości w organizacji. Sprawdzano również kreatywność, gotowość do podejmowania wyzwań, umiejętność pracy w zespole.

Jako pierwszy skompletowany został zespół działający w rejonie Katowice – Centrum. Wciąż jednak poszukiwani są wolontariusze w rejonach: Północny zachód (obejmujący dzielnice os. Tysiąclecia, Załęże, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka), Południowy Zachód (Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze), Zachód (Ligota-Panewniki, os. Witosa, Załęska Hałda, Brynów), Wschód (os. Paderewskiego, Giszowiec, Murcki), Północny Wschód (Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Nikiszowiec-Janów). Kolejnym etapem wdrożenia będzie szkolenie z trenerem, na które zaproszeni zostali również weterani, czyli osoby po raz kolejny zaangażowane w wolontariat.

Jakie są plusy działania w ramach Szlachetnej Paczki? Przede wszystkim możliwość realnej pomocy najbardziej potrzebującym rodzinom z najbliższego otoczenia. Działalność w Szlachetnej Paczce to również aktywizacja społeczeństwa, zachęcanie do podjęcia wyzwań. Nie można jednak nie wspomnieć o niesamowitej przygodzie, jaką jest poznanie pozytywnie nastawionych, życzliwych i pomysłowych osób.

Warto wspomnieć również o siostrzanym projekcie, Akademii Przyszłości. Organizacja pomaga dzieciom “pozbawionym wzorców sukcesu”, pochodzącym z najbiedniejszych rodzin, wycofanym, nieakceptowanym, niepotrafiącym pokonać przeciwności losu. Organizacja pozwala dzieciom rozwinąć skrzydła pomimo niesprzyjających warunków losowych. W tym roku indeks Akademii Przyszłości otrzyma 2000 dzieci. Każde z nich znajdzie się pod opieką Darczyńcy, który będzie towarzyszył podopiecznemu od porażek w szkole, aż po sukcesy w życiu.

W tym roku, jak i w latach poprzednich wolontariusze nie poddają się – kolejny raz pokażą, że z przeciwnościami losu można walczyć. Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do drużyny Szlachetnej Paczki lub wesprzeć Akademię Przyszłości, mogą aplikować za pośrednictwem strony www.superw.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.